Różowe skrzyneczki pojawią się w suwalskich szkołach?

Interpelacja ws. zwiększenia dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w szkołach

Interpelację w sprawie zwiększenia dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w szkołach złożył Jacek Niedźwiedzki, radny Koalicji Obywatelskiej. 

 

Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk w imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i młodych suwalczanek. Chodzi o zainstalowanie w szkołach dla których Miasto Suwałki jest organem prowadzącym tzw. „Różowych skrzyneczek" w których znajdą się podpaski, tampony i inne pomoce higieniczne na czas menstruacji u uczennic. Zdaniem radnego takie działanie radykalnie ograniczy poziom ubóstwa menstruacyjnego w mieście, sprawi, że nasza wspólna przestrzeń stanie się bezpieczniejsza, bardziej przyjazna i komfortowa dla każdej dziewczynki i młodej kobiety. Takie działanie ma również sprawić, że Suwałki staną się obszarem bardziej dostępnym i równym.

- Dziś brak dostępu do podpasek czy tamponów w publicznych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wielodzietne, nastolatki, uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć szkolnych - argumentuje Jacek Niedźwiedzki.

Jak wynika z badań zleconych przez Fundację Kulczyk Foundation, 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas — w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza kobiety i ogranicza ich możliwości. Odbiera osobom 
miesiączkującym prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią fizjologii.

- Łatwy i przyjazny dostęp do artykułów higienicznych na czas menstruacji, równy z dostępem do papieru toaletowego czy mydła, to bardzo potrzebne działanie. To działanie konieczne ze względu na komfort fizyczny, psychiczny i emocjonalny oraz zdrowie osób menstruujących. Dlatego na jego wdrożenie decydują się nie tylko kolejne instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, firmy, ale również jednostki samorządu terytorialnego. Gdańsk, Kraków, Krotoszyn, Łódź, Śrem, Kołobrzeg, Legnica, Strzelin, Wrocław, czy powiat trzebnicki to tylko niektóre z nich - interpeluje radny. 

 

Foto: rozowaskrzyneczka.pl

1 Komentarzy

Wspaniałomyślny pan radny napewno też zadbał o obiady dzieciom ,opiekę medyczną i dentystyczną,transport dzieci niepełnosprawnych do szkół.To jakoś wam umyka ,ale co tam liczą się głosy i wspaniałe inicjatywy.Póki co np.w sp6 rodzice płacą na środki czystości jedyne 20zł.W skali liczby uczniów licząc miasto troche się nazbiera,a to chyba obowiązek władz miasta(rada miasta m.in.pan radny też).Pozdrawiam.

Dodaj komentarz