Komiks poświęcony Obławie Augustowskiej trafi do szkół

Komiks poświęcony Obławie Augustowskiej trafi do szkół

Komiks pod tytułem „Zabrane życia 1945" poświęcony Obławie Augustowskiej trafi do do wszystkich polskich szkół. Ta rysunkowa historia powstała w Areszcie Śledczym w Suwałkach.

 

Obława Augustowska jest największą i nadal niewyjaśnioną powojenną zbrodnią dokonaną na Polakach po drugiej wojnie światowej. W lipcu 1945 roku Sowieci wywieźli i zamordowali mieszkańców terenu północnej części obecnego woj. podlaskiego. Do dziś nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. Pomysłodawcą upamiętnienia ofiar tej zbrodni był wychowawca Sławomir Rafalski. Przygotował on scenariusz, a do narysowania komiksu namówił jednego z utalentowanych plastycznie osadzonych, który odbywał wówczas karę pozbawienia wolności. Stworzona historia była próbą odtworzenia zdarzeń z największej zbrodni ludobójstwa po zakończeniu drugiej wojny światowej i ratowania pamięci o ofiarach zbrodni.

 

Dzięki staraniom księdza Stanisława Wysockiego, wkrótce do wszystkich polskich szkół trafi 50 tysięcy egzemplarzy komiksu poświęconego Obławie Augustowskiej, który powstał za murami suwalskiej jednostki. Walory edukacyjne komiksu będą mogły być wykorzystywane przez młodego czytelnika do poszerzania wiedzy o wydarzeniach historycznych związanych z Obławą Augustowską. 

 

Powyższa praca była jednym z elementów owocnej współpracy ze Związkiem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Areszt Śledczy w Suwałkach corocznie aktywnie wspiera działalność związku na rzecz popularyzacji wiedzy i prawdy historycznej. Od kilku lat współorganizuje też uroczystości państwowe poświęcone Obławie Augustowskiej. Dzięki pracy osadzonych i funkcjonariuszy jednostki, na wzgórzu stanęło kilkaset dębowych krzyży. Areszt włączył się w prace przygotowawcze prowadzące do powstania pomników „Strażników Pamięci” poświęconych upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach i w Augustowie.
 

Dodaj komentarz