W Suwałkach zobaczymy rekonstrukcję obrony Wilna przed Sowietami 

Rekonstrukcja obrony Wilna przed Sowietami z wrześniu 1939 roku

Rekonstrukcja obrony Wilna przed Sowietami z września 1939 roku odbędzie się w sobotę 24. września przy ulicy Gałaja w Suwałkach.

 

Żołnierze polscy i sowieccy, samochód pancerny, "łazik", działo - to wszystko i jeszcze więcej będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę w Suwałkach, dzięki organizowanej przez Fundację Joachima Lelewela inscenizacji pod tytułem "Wilno 1939 w Suwałkach". Przedstawione zostaną wydarzenia z dni 18 i 19 września 1939 roku, kiedy to wojska sowieckie, trzy brygady pancerne i dwie dywizje kawalerii, dotarły do Wilna.

- Nasze oddziały - siły równe trzem pułkom piechoty z kilkunastoma działami oraz improwizowanym pociągiem pancernym - stawiły im opór. Walki trwały krótko w związku z rozkazem dowódcy Okręgu Korpusu III gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, by polskie oddziały wycofały się na Litwę. Część żołnierzy dotarła jednak do Grodna i wzięła udział w trzydniowej obronie tego miasta - opisują organizatorzy.

Fundacja przy organizacji wydarzenia współpracuje z Muzeum Okręgowym w Suwałkach i grupami rekonstrukcyjnymi z Suwałk, Grajewa i Osowca. Jak twierdzą organizatorzy, Suwałki są znakomitym miejscem na organizację tego przedsięwzięcia, ponieważ położone są niecałe 200 kilometrów od Wilna. Rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 16.45 przy ulicy Gałaja i potrwa do godziny 18.00. 

 

Dodajmy, że w związku z organizacją imprezy w sobotę (24.09) w godzinach 14:30 – 19:00 zostanie wyłączona z ruchu ul. Gałaja od skrzyżowania z ul. Kamedulską do skrzyżowania z ul. A. Mickiewicza oraz do skrzyżowania z ul. ks. Hamerszmita). 

 

Foto: Fundacja Joachima Lelewela

Dodaj komentarz