W Suwałkach może powstać Zielony Budżet Obywatelski

Zielone ściany i dachy, interpelacja Anny Ruszewskiej

W ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego władze Suwałk chcą wyodrębnić "Zielony Budżet" w ramach którego mogłyby być składane projekty mające na celu rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni, poprzez budowę nowych obiektów zieleni oraz rewaloryzację istniejących.

 

Z pomysłem stworzenia w mieście programu zielonych ścian i dachów wyszła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki". - Pojawiające się rośliny oczyszczają powietrze, bo filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. Tworzą też naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom, co jest bardzo pożądane, zwłaszcza w zwartej zabudowie miejskiej. Zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi przedłużają ich żywotność. Takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji - argumentowała radna.

 

W odpowiedz Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przyznał, że zielone ściany i dachy są coraz bardziej popularne w naszym kraju, a ich wygląd  doskonale uzupełnia tereny miejskie, w których mieszkańcy odczuwają deficyt zieleni. Włodarz przyznał, że zalety takiego rozwiązania są duże, jednak zaznaczył też, że tego typu działanie posiada również słabe strony. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że tworzenie „zielonych ścian i dachów" jest zdecydowanie droższe od standardowych wzorców kształtowania zieleni miejskiej. Dotyczy to kosztów związanych z założeniem zielonej ściany lub dachu oraz bieżącego utrzymania tego typu elementów architektury. Szacowany koszt wykonania zielonego dachu to około 300-500 zł/m2. Nie uwzględnia się przy tym kosztów bieżącego utrzymania, jak na przykład nawadnianie w przypadku dłuższych okresów suszy, czy bieżąca pielęgnacja.   

 

Czesław Renkiewicz poinformował też, że przedmiotem najbliższej sesji Rady Miejskiej będzie między innymi podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia na terenie Gminy Miasta Suwałki konsultacji społecznych, dotyczących Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego jako części budżetu miasta na 2022 rok. W ramach SBO zaproponowano wydzielenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W jego ramach mogą być składane projekty mające na celu rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni, poprzez budowę nowych obiektów zieleni oraz rewaloryzację istniejących, zgodnych z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta oraz zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

 

- Chciałbym również przypomnieć o propozycji Pana Jacka Juszkiewicz Radnego Rady Miejskiej w Suwałkach, w sprawie powołania, przy Radzie Miejskiej w Suwałkach roboczej grupy zadaniowej, która zajmowałaby się proekologicznymi działaniami, przeprowadzaniem doraźnego audytu i wyszukiwaniem obszarów, wymagających poprawy pod względem ekologicznym. Propozycja ta jest bardzo ciekawa i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom 
mieszkańców Suwałk. Liczę, że mimo początkowych trudności tego typu grupa robocza powstanie i odegra ważna rolę w kreowaniu działań proekologicznych w naszym mieście. Stworzenie wnioskowanego przez Panią programu „zielonych ścian i dachów", może być efektem prac tego zespołu
- zakończył prezydent. 

5 Komentarzy

Nasze nieszczęsne miasto ma obwodnicę po zachodniej stronie, a ponieważ w tej części Polski wiatry są głównie zachodnie, hałas i wszystko co z samochodów wydobywa się, pędzi ku naszym osiedlom. Proponowałbym zastanowić się nad możliwością wyznaczenia pasa ziemi, aby tam mógła wyrosnąć naturalna bariera. 

Darek Zielinski

24/03/2021

Brawo Radna Pani Ania Z Mieszkańców Suwałk to są problemy mieszkańców a nie dyrdymały na które nie stać miasta. Panie prezydencie proszę zająć się realnymi problemami. Nadal wiele Ulic pozostaje niewyremontowanych Osiedle Przytorowa Osiedle Piastowskie.

Suwalczanin

25/03/2021

Nie ma nic gorszego od pokrycia ścian zielenią - wilgoć, grzyb i smród. Także pomysły pani radnej nie są przemyślane. Ciekawe co jeszcze wymyśli. Tak samo pomysł z kwietnymi łąkami to zły pomysł, ponieważ wygląda to na zaniedbane trawniki, to nic pięknego. 

Dodaj komentarz