Program wyborczy od kobiet dla kobiet 

Bezpłatna opieka żłobkowa, szkoła samoobrony kobiet, powołanie Suwalskiej Rady Kobiet

 

Bezpłatna opieka żłobkowa, wsparcie psychologiczne dla matek po porodzie, szkoła samoobrony kobiet, czy powołanie Suwalskiej Rady Kobiet - to m.in. pomysły Pań z komitetu wyborczego Razem dla Suwałk - Czesław Renkiewicz, skierowane do kobiet i ich rodzin. 

 

Program wyborczy skierowany przede wszystkim do kobiet przedstawiły we wtorek (02.04) podczas konferencji prasowej na placu Marii Konopnickiej członkinie komitetu wyborczego Razem dla Suwałk - Czesław Renkiewicz. Panie startujące do Rady Miasta postanowiły pokrótce opowiedzieć o swoich pomysłach, roli i potrzebach kobiet. W spotkaniu z mediami udział wzięły Alicja Andrulewicz, Aneta Szmidt, Monika Brezgieł, Alicja Węsierska-Kwiecień, Beata Jeleniewicz, Magdalena Stempska, Wioletta Wawrukiewicz, Joanna Jędzul i Mieczysława Gajewska. 

- Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i dotyczy nie tylko spraw geopolitycznych. Nasze życie biegnie bardzo szybko do przodu i wzrasta dynamika zdarzeń. Wzrasta również rola kobiet w samorządzie lokalnym i nie tylko. Coraz częściej kobiety zajmują wysokie stanowiska w biznesie i w jednostkach miejskich. Nasz wyborczy program wychodzi na przeciw kobietom, ale to są i oczekiwania i obawy kobiet. Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do aktywizacji kobiet i będzie niósł realną pomoc kobietom, poprzez proponowane działania - mówiła na wstępie Alicja Andruliewicz. 

Pierwszym palącym problemem są bezpłatne żłobki i przedszkola. Jak mówiły Magdalena Stempska i Joanna Jędzul, w Radzie Miasta chcą dążyć do tego, żeby nadal były bezpłatne przedszkola oraz by powstał czwarty żłobek. Opieka żłobkowa również miałaby być bezpłatna. Z kolei Wioletta Wawrukiewicz i Beata Jeleniewicz mówiły o nowym programie jaki miałby powstać w mieście - zdrowe suwalczanki. 

- W ramach programu zapewnimy dostęp do bezpłatnych badań ginekologicznych, które będą dofinansowane z budżetu miasta. Będzie to duże wsparcie, gdyż nie każdą kobietę jest stać na pójście prywatnie do gabinetu ginekologicznego, a profilaktyka ma niesamowite znaczenie w naszym życiu i zdrowia. Drugim ważnym punktem jest USG piersi. Będziemy walczyć o to, aby USG były współfinansowane albo sfinansowane całkowicie z budżetu miasta. Chcemy, aby suwalczanki wykonywały badania piersi jako kluczowy punkt ochrony przed nowotworami. 

Kolejnym punktem w programie wyborczym jest wsparcie psychologiczne dla matek po porodzie i kobiet, które utraciły ciążę w wyniku poronienia. 

- To bardzo ważny temat. Sama pamiętam, że jako młoda mama borykałam się z radością i strachem, czy podołam tej nowej roli. Depresja poporodowa, czy tak zwany baby blues to terminy myślimy, że teoretyczne. Tak naprawdę dotykają każdej z kobiet, która nie ma wsparcia, jeżeli chodzi o rodzinę. Natomiast w programie znajdziemy także punkt dotyczący kobiet karmiących. To punkt dotyczący bezpłatnych usług certyfikowanych doradców laktacyjnych. Taki doradca pomoże młodej mamie rozwiązać wiele problemów laktacyjnych, dobór sprzętu, czy instruktaż technik wspomagających laktację - mówiła Monika Brezgieł.

Wśród pomysłów kandydatek znalazło się także utworzenie suwalskiej szkoły samoobrony kobiet. W szkole Panie będą uczyły się jak reagować na agresora. Jak przekazała Mieczysława Gajewska, trening samoobrony kształtuje nie tylko fizyczną aktywność, ale także pewność siebie i samoocenę. Z kolei Alicja Węsierska-Kwiecień przybliżyła pomysł wsparcia dla kobiet i rodzin nad opieką nad młodszymi dziećmi w czasie ferii i wakacji.

- Wiele rodzin nie oświatowych wie jakim problemem jest to, że dzieciaki zostają w domu, czasami bez opieki, ale tak naprawdę bez atrakcyjnych zajęć. Obiecujemy, że we wszystkich szkołach podstawowych oraz ośrodkach kulturalnych będą zorganizowane półkolonie z atrakcyjnym programem. 

Powstał również pomysł powołania Rady Kobiet przy samorządzie lokalnym. Ma to być, jak mówiła Aneta Szmidt, organ opiniotwórczy i konsultacyjny. 

- Wierzę, że my jako kobiety będziemy poprzez ten organ wysłuchiwane przez prezydenta i wzmacnianie w różnych aspektach, które nas dotyczą. Uważam, że ta rada jest organem, który wzmocni wszystkie kobiety. Głosujmy na kobiety - zakończyła.

14 Komentarzy

Stosunek samobójstw mężczyzn do samobójstw kobiet w polsce wynosi 8:1
To może jakiś program dla mężczyzn? Terapie? Opieka prawna? Jakieś propozycje w ramach samorozwoju?

Może cała opieka medyczna dla was z budżetu miasta. We łbach się poprzewracało, samoobronę przed głupotą sobie poćwiczcie. 

Dyskryminacja

03/04/2024

Kobietom należy się szacunek i owszem, ale to mi pachnie poniżaniem mężczyzn którzy starają się jak najlepiej kobietom. Sorki mnie to nie przemawia i jako facet wolę lewaka ale rozsądnego Korneluka. Kandydat PO ma mój głos. Smutne żeby tak nas traktować.., jako facet nie zasłużyłem sobie na to. 

Jeszcze Ci PO mało?! Od sierpnia będziesz miał gości z Afryki, pan Korneluk grzecznie przygotuje miejsce w Suwałkach. Tak, jak było już w 2015 roku, ale wtedy na szczęście przegrali! Ja nie pojmuję, jak można być przeciwko Czesiowi, a głosować na jego radnego. Czymś się wykazał pan Korneluk? Jest on w stanie zmienić ten mafijny układ w Suwałkach, skoro sam do niego należy? To tak, jak wybór pomiędzy Ryżym, a Płaczkiem. Już chyba wszyscy idioci się nacieszyli po tych 3 miesiącach!!! Chociaż nie! Płaskoziemców w Polsce nie brakuje!

Sorki nie przekonuje mnie jako faceta ta dyskryminacja. Lepszy lewak niż te niezrównoważone macice. Powiedzcie co macie facetowi do zaoferowania? Nic…. Głosujcie same na siebie. Powodzenia życzę 

w górę, czy w dół? Bo jak w górę to wiele kobiet pracujących ciężko fizycznie, będzie z tego powodu niezwykle szczęśliwa ;)

Lepiej zajmijcie się szyciem staników, bo z tych waszych pomysłów nic dobrego nie będzie.

Obserwatorka

03/04/2024

Słuszne obserwacje, kobiety kobietom a nie ogółowi. Program który Panie przedstawiły jest już w części zaplanowany do realizacji, nie zależnie kto wygra i czym tu się chwalić? Przedstawiają swój program a czytają z kartki, czysta komedia. Badania ginekologiczne poza NFZ??   Jak już teraz są kolejki do prywatnych gabinetów. Dofinansowanie do badań spowoduje zwiększenie kolejek dla tych, których na to stać. Nie rozwiąże to problemu. Cały ten program komitetu to komedia. Oferują coś,co dopiero opracują jak się dostaną. Ja chcę znać teraz konkrety. Jakie dofinansowanie, w jakiej częstotliwości, jakie badania będą do refundacji, czy dopłata do zajęć sportowych uzależniona będzie od dochodów, jest wiele pytań na które nie znamy odpowiedzi. Panie wzięły by się do roboty, można zrealizować wiele zajęć w szkołach w ramach lekcji, lub zajęć dodatkowych dla wszystkich, lepiej wyszkolić kadrę niż szerzyć rozdawnictwo. Apropo mężczyzn, popieram. Gdzie jest dla nich wsparcie? Gdzie pomoc specjalistyczna? Jaka skala problemu wśród mężczyzn dotyczy alkoholizmu, może dla nich specjalistyczna opieka, zajęcia terapeutyczne?

Wymyślcie naprawdę rozsądny i SWÓJ program, a nie plany które będą realizowane w mieście.

Andrzej

03/04/2024

Niecałe 4% Polek chce walczyć, ale więcej niż połowa kobiet w tym kraju bez mrugnięcia okien wyśle mężczyzn do koszar "bo tak, bo tak trzeba"  Czy to na jakieś szkolenia, czy to na obowiązkowy pobór, czy w końcu na front.

Śmierć mężczyzny to kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć, śmierć kobiety to metafizyka, tragedia, dramatyczne doświadczenie, spotkanie z Najwyższym.

Dodaj komentarz