Poznaliśmy szczegóły II edycji Odlotowe Suwałki Air Show

Odlotowe Suwałki AIR SHOW 2023 w czerwcu

 

Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej, „Odlotowe Suwałki” Air Show oraz koncerty na powitanie lata z Sarsą i Swiernalisem. Największa impreza lotnicza w północno – wschodniej Polsce powróci do Suwałk w czerwcu. 

 

W środę (24.05) podczas konferencji prasowej na suwalskim lotnisku poznaliśmy szczegóły drugiej edycji lotniczej imprezy, która w dniach 19 do 24 czerwca ponownie odbędzie się na suwalskim niebie i ziemi. Zainteresowanie mieszkańców ubiegłorocznym wydarzeniem, a w szczególności jego ostatnim dniem sprawiło, że organizatorzy: Miasto Suwałki, Aeroklub Polski, Aeropartner i Suwalska Szkoła Lotnicza, nie tylko postanowili zorganizować kolejną edycję, ale też przygotować jeszcze więcej atrakcji. O szczegółach edycji 2023 mówili dziś Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Robert Szadkowski, prezes Suwalskiej Szkoły Lotniczej, Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego oraz Grzegorz Krysa, zastępca prezydenta Suwałk. 

- Chcemy mocno rozpocząć lato w mieście. Nazwa Odlotowe Suwałki już zapadła w pamięć mieszkańcom i turystom. Wokół tego wydarzenia powstał bardzo dobry klimat. Infrastruktura lotnicza, którą mamy w naszym mieście spokojnie pozwala na organizację takiego przedsięwzięcia. Czeka nas wiele ewolucji na suwalskim niebie, ale przygotowaliśmy także koncerty na powitania lata podczas których wystąpi Sarsa i Swiernalis. Impreza dedykowana jest więc dla każdego, i dla młodzieży i dla osób starszych - mówił na wstępie prezydent Suwałk.

Bardziej szczegółowo o przygotowanych atrakcjach mówił Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego. I tak podczas Air Show będzie można zobaczyć m.in. samolot myśliwski Lim-2, służący przez lata w polskim wojsku, śmigłowiec Bolkow Bo 105, Szybowiec S1 Swift, czy Carbon Cub - samolot zaprojektowany tak, aby mógł wylądować praktycznie wszędzie. Na niebie popis dadzą litewski zespół akrobacyjny ANBO, najdłużej działający cywilny zespół akrobacyjny w Polsce ORLEN Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY oraz grupa spadochronowa Sky Magic, specjalizująca się w lataniu w formacji na otwartych czaszach. Tegoroczną nowością będzie pokaz słowackiej grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team, która w trakcie swoich pokazów wykonuje symulacje walk powietrznych i bombardowania. Dodać też należy, że show na niebie będzie można podziwiać nie tylko w ciągu dnia. Organizatorzy przygotowali bowiem blok pokazów nocnych z użyciem pirotechniki. 

 

Wszystko to i jeszcze więcej z koncertami na powitanie lata 24. czerwca podczas Air Show Odlotowe Suwałki. Ten dzień to jednak zwieńczenie całego wydarzenia, które rozpocznie się już 19. czerwca. Podobnie jak przed rokiem przez kilka dnia na suwalskim niebie odbywać się będą Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej.  

- Przez sześć dni na niebie suwalskiego lotniska będzie mogli podziwiać fantastyczne figury akrobacyjne w wykonaniu pilotów ze światowej czołówki. Akrobacja szybowcowa to absolutna wolność poruszania się w przestrzeni. Można powiedzieć, że to kwintesencja lotnictwa, gdzie człowiek i maszyna balansują na granicy wytrzymałości. Wszystko to z dozą piękna, jak w gimnastyce artystycznej. Zawody będą rozgrywane od poniedziałku do soboty w dwóch blokach każdego dnia. Blok poranny od godziny 10.00 do 13.00 i blok popołudniowy od godziny 15.00 do 18.00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów, aby podziwiać te wyczyny - zapraszał Robert Szadkowski. 

Oprócz tego co zobaczymy na niebie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach przygotował również atrakcje "na ziemi". Jak mówił Grzegorz Krysa, przygotowane zostały cztery strefy tematyczne: gastronomiczna, aby można było posilić się podczas całego dnia oglądania i zwiedzania, handlowa z różnego rodzaju pamiątkami i zabawkami, strefa zabaw z animacjami dla dzieci, sekcją modelarstwa lotniczego OSiR Suwałki i sportowymi niespodzianki przygotowywanymi przez Ślepsk Malow Suwałki. Czwarta strefa to stoiska służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej i inne, na których zobaczymy sprzęt strzelecki i sprzęt bojowy. 

 

Ważną kwestię będzie też dojazd na teren imprezy. Organizatorzy przygotowali dla kierowców duży parking, za który jednak trzeba będzie zapłacić 10 złotych. Bilety będą jednak wielokrotnego użytku, więc można będzie na tym samym bilecie kilkukrotnie przyjeżdżać na pokazy i z nich wracać. Pozostałe osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnej, dedykowanej linii autobusowej, która zostanie uruchomiona na czas Air Show. Przystanek początkowy będzie miał miejsce na ulicy Nowomiejskiej o godzinie 12.30 i później będzie odjeżdżał i wracał co godzinę.  

 

 

123456789101112

1 Komentarzy

Dodaj komentarz