Powstał PORT SUWAŁKI - mobilna pracownia dla dzieci z Ukrainy

Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce

 

Oficjalne otwarcie Portu Suwałki, czyli mobilnej pracowni stworzonej z myślą o dzieciach z Ukrainy, odbyło się w poniedziałek (15.05) na terenie Szkoły Podstawowej nr 2.

 

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach zaprezentowały dziś pawilon edukacyjny dla dzieci ukraińskich, znajdujących się poza polskim systemem nauczania, który stanął na terenie SP 2. W suwalskich szkołach uczy się obecnie ponad 300 dzieci z Ukrainy, jednak jest też grupa osób, która z różnych powodów korzysta z nauki zdalnej w systemie ukraińskim. Przez naukę zdalną i mieszkanie poza swoim rodzimym krajem dzieci te mają niewielki kontakt rzeczywisty z rówieśnikami ze swojego kraju i społeczności lokalnych. Zmienić ten stan rzeczy ma właśnie Port Suwałki, gdyż celem tego miejsca jest stworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni do nauki oraz spotkań dzieci uchodźczych. Dzieci mogą tu przychodzić w godzinach funkcjonowania szkoły, uczyć się, integrować. Cały czas mają też zapewnioną pomoc osoby dorosłej, mówiącej po Ukraińsku.

- Najważniejsze, żeby dzieci wyszły z domu, a rodzice mieli poczucie, że są w miejscu bezpiecznym i przyjaznym. Jest tu pewna otwartość, dzieci mają kontakt z osobą mówiącą w języku ukraińskim, mają tutaj sprzęt z którego mogą korzystać do nauki zdalnej. Dzieci są w różnym wieku (7-18 lat) i uczą się różnych rzeczy, natomiast jest to też taka próba otwarcia się i zaproszenia do społeczności. Dlatego pawilon powstał przy szkole, aby było widać, że tutaj też są dzieci - mówiła Małgorzata Snarska-Nieznańska z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.

PORT SUWAŁKI jest częścią projektu „Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce" stworzonego przez Fundację Forum Inicjatyw Społecznych przy wsparciu finansowym TERRE DES HOMES i Volkswagen Belegschaftsstiftun. W Suwałkach realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi. W ramach projektu realizowanego w województwach podlaski,, wielkopolskim i dolnośląskim, odbyły się już: półkolonie dla dzieci ukraiński i polskich w Szelmencie i WPN, szereg szkoleń, warsztatów i webinariów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów oraz rodziców w zakresach radzenia sobie z traumą, interwencji kryzysowej, integracji, mentoringu międzykulturowego. Powstały tez wydawnictwa, filmy oraz podcasty instruktażowe, informacyjne i pomocowe. Trwają (w trybie ciągłym) zajęcia integracyjne dla dzieci ukraińskich i polskich w polskim systemie nauczania. Działań projektowych jest znacznie więcej, wzięło w nich udział już ponad 600 osób dorosłych i dzieci z Polski i Ukrainy oraz innych państw dotkniętych problemem uchodźstwa.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz