Barier zabezpieczających na ścieżkach rowerowych nie będzie

Proponowane rozwiązanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami

- Proponowane rozwiązanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami - przekazały władze miasta w odpowiedzi na interpelację radnego Jarosława Kowalewskiego. 

 

Interpelację w sprawie montażu barier zabezpieczających na ścieżkach rowerowych w Suwałkach złożył Jarosław Kowalewski z Prawa i Sprawiedliwości. Radny zwrócił się się z pismem do prezydenta ponieważ jego zdaniem ustawienie barier zabezpieczających dla rowerzystów przed skrzyżowaniami ma znaczący wpłynąć na poziom bezpieczeństwa. 

- Bariery zabezpieczające U-11a lub inne, ustawione w poprzek ścieżek rowerowych przed skrzyżowaniami zmuszą poruszających się rowerami do zwolnienia i tym samym wpłyną na znaczące podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Prawidłowo oznaczone bariery uniemożliwią nagłe wtargnięcia rowerzystów na ulice miejskie i tym samym uniknąć będzie można wielu kolizji pojazd samochodowy-rowerzysta. Wspomniane urządzenia można też ustawić na ciągach pieszych przed skrzyżowaniami. Stanowiłyby one element poprawy bezpieczeństwa, tym razem osób poruszających się pieszo - argumentował radny. 

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk poinformował w odpowiedzi, że ustawienie  barier w poprzek dróg rowerowych stanowiłoby trwałą przeszkodę dla poruszających się rowerzystów, narażając ich na utratę zdrowia jak i w skrajnych przypadkach życia w przypadku zderzenia.

- Obowiązujące przepisy nie dopuszczają ustawiania jakichkolwiek przeszkód w poprzek dróg rowerowych, natomiast mówią o zachowaniu minimalnej skrajni poziomej wolnej od przeszkód. Mając powyższe na uwadze, proponowane przez Pana rozwiązanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, a co za tym idzie nie może zostać zrealizowane - przekazał Kurzyna.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz