2021 rokiem Teofila Noniewicza w Suwałkach

Teofil Noniewicz patronem roku 2021 w Suwałkach

Teofil Noniewicz został drugim, po Andrzeju Wajdzie, patronem roku 2021 w Suwałkach - taką decyzję podjęli w środę (27.01) suwalscy radni. 

 

Ustanowienie roku 2021 na trenie Miasta Suwałk Rokiem Teofila Noniewicza, związane jest z przypadającą w tym roku 170 rocznicą urodzin Teofila Noniewicza, który dzięki swojej ofiarności i pracy społecznej, zyskał ogromny autorytet suwalczan. Z inicjatywą uczczenia tego wybitnego suwalczanina wyszła w grudniu minionego roku Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki. Radna złożyła do Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk interpelację dotyczącą organizacji i wspieraniu w 2021 roku działań w sferze ochrony dóbr kultury i promocji dziedzictwa kulturowego Suwałk przybliżających sylwetkę i działalność Teofila Noniewicza, jako osoby zasłużonej dla miasta. Z kolei do przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach skierowała wniosek, by Rada Miejska przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia 2021 roku Rokiem Teofila Noniewicza. 

 

I choć na grudniowej sesji radni postanowili uchwalić 2021 rok Rokiem Andrzeja Wajdy, to pojawiły się głosy mówiące, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rok bieżący posiadał więcej niż jednego patrona. W związku z tym dziś (27.01) suwalscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 na terenie Miasta Suwałk – Rokiem Teofila Noniewicza.

 

Teofil Noniewicz był jednym z założycieli Suwalskiego Lekarskiego Towarzystwa Naukowego, Straży Ogniowej Ochotniczej, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego, Polskiej Czytelni Naukowej oraz przez wiele lat wiceprezesem Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności w Suwałkach. Aktywnie uczestniczył w pracach Związku Strzeleckiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. W 1918 roku zarządzał społecznie szpitalem, jednocześnie zasiadając w jego Radzie Opiekuńczej. Bez wynagrodzenia pracował w suwalskim więzieniu. Był współtwórcą klubu pod nazwą „Resursa Obywatelska" w budynku resursy. W klubie tym zorganizował pierwszą bibliotekę publiczną na Suwalszczyźnie. W dniu 7 stycznia 1919 roku został wybrany prezesem pierwszej Rady Miejskiej w Suwałkach. W 1924 roku, w pięćdziesięciolecie pracy zawodowej, jego imieniem nazwano jedną z głównych ulic miasta.

2 Komentarzy

strzała

27/01/2021

jak się to czyta to szok, teraz taki działacz jest nie do pomyślenia...

Bea

29/01/2021

Dodane przez strzała w odpowiedzi na

To prawda. Mało Suwalczan wiedziało kto to był i co robił. Brawo za pamięć i docenienie

 

Dodaj komentarz