Dotychczasowy przebieg akcji #EkspresowePodlaskie postanowili podsumować jej organizatorzy. Dotychczas pod petycją „Tak dla drogi ekspresowej Suwałki – Augustów – Białystok” podpisało się ponad trzy tysiące osób.
Młodzi społecznicy z Suwałk zachęcają do podpisania petycji w sprawie wyboru wariantu budowy drogi ekspresowej, będącej łącznikiem między Via Balticą, a Via Carpatią przez Augustów, a nie przez Ełk, który również brany jest pod uwagę w innym wariancie - Dotychczas pod petycją podpisało się ponad 3 000 osób, co świadczy o wielkiej mobilizacji i zaangażowaniu mieszkańców całego województwa, w szczególności Suwałk, Suwalszczyzny, powiatu augustowskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Jest to bardzo wyraźny głos mieszkańców, który powinien spotkać się pozytywną reakcją - przekazał Grzegorz Izbicki.
- Bardzo dziękujemy za dotychczasowe poparcie i podkreślamy, że petycja trwa nadal. Zachęcamy do podpisywania, motywowania swoich rodzin i znajomych oraz rozpowszechniania akcji. Niech dotrze do wszystkich mieszkańców województwa - dodaje Piotr Wasilewski.
- Wariant połączenia dwóch międzynarodowych korytarzy komunikacyjnych i transportowych Via Baltica i Via Carpatia przez Augustów jest bardzo korzystną opcją dla całego województwa i szansą na rozwój regionu pod względem infrastruktury, gospodarki i turystyki - zaznacza Damian Izbicki.
Dlaczego trasa Suwałki-Augustów-Białystok?
- najkrótszy wariant drogi ekspresowej przebiegającej w całości przez Województwo Podlaskie;
- komunikacja dużej części województwa;
- połączenie dwóch największych miast województwa;
- ułatwienie mieszkańcom nauki, studiowania oraz pracy między miejscowościami i stolicą województwa;
- łatwiejszy dostęp do urzędów, szpitali, obiektów usługowych i handlowych znajdujących się w Białymstoku;
- przyciągnięcie mieszkańców Polski na północny-wschód i rozwój turystyki oraz lokalnych przedsiębiorców;
- ekologia i ochrona środowiska (przebicie się w najwęższym punkcie Biebrzańskiego Parku Narodowego, krótsza trasa - mniejsze zużycie paliwa i krótszy czas emisji spalin);
- przeniesienie tranzytu z dala od zabudowań;
- połączenie Województwa Podlaskiego ze wschodnią częścią Polski – Województwem Lubelskim i Podkarpackim, aż na Słowację
Podpisy mieszkańców województwa pod petycją zbierane są na stronie internetowej pod linkiem: https://citizengo.org/pl/signit/184907/view. Prowadzone jest również wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1533167603555563.