Obraz pod tytułem "Widok na kościół w Suwałkach" został zaprezentowany w środę (12.02) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum, Eliza Ptaszyńska, kustosz oraz Maciej Ambrosiewicz, kierownik Muzeum Wigier opowiadali o procesie pozyskania obrazu, autorze pracy - Kazimierzu Górnickim oraz o tym, co na obrazie widzimy.
Dzieło trafiło do muzealnych zbiorów z aukcji sztuki dawnej w DESA Unicum S.A. w Warszawie za kwotę 21 tysięcy 240 złotych, a całość sfinansował Urząd Miasta w Suwałkach. "Widok na kościół w Suwałkach" Kazimierza Górnickiego to malowane olejem na płótnie dzieło z 1873 roku, które jest cennym nabytkiem dla dziewiętnastowiecznej ikonografii miasta.
Kazimierz Górnicki to urodzony w 1838 roku artysta, malarz i rysownik. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach, w 1861 roku zamieszkał w mieście nad Czarną Hańczą, gdzie nauczał rysunku i kaligrafii w gimnazjum. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie zdobywał nagrody. Zmarł 20 marca 1889 roku w Suwałkach i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Jego autorstwa są obrazy o tematyce religijnej jak na przykład "Chrystus dźwigający krzyż" i " Matka Boska Anielska" znajdujące się w kościele św. Aleksandra w Suwałkach. Rzadko Górnicki zabierał się za przedstawianie na obrazach architektury, aczkolwiek w suwalskim muzeum znajduje się jego dzieło "Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie.
Mieszkańcy Suwałk obraz będą mogli oglądać od dziś (12.02) od godziny 18.00, kiedy to w Muzeum Okręgowym w Suwałkach rozpocznie się jego oficjalna prezentacja.