W piątek Noc Kupały nad Czarną Hańczą

Stare słowiańskie zwyczaje związane z letnim przesileniem Słońca

Związek Ukraińców w Suwałkach zaprasza w piątek 24. czerwca na bulwary nad Czarną Hańczą, gdzie będzie można zobaczyć stare słowiańskie zwyczaje związane z letnim przesileniem Słońca.

 

Noc Kupały to stare święto ludowe Słowian Wschodnich. Na Suwalszczyźnie żyje wiele różnych narodowości, które w pradawnych czasach obchodziły Nocy Kupały. Podczas jutrzejszego wydarzenia odbędzie się koncert na którym usłyszymy zespoły wokalne i taneczne, wśród nich zespoły amatorskie i zawodowe z Suwałk i okolic: Wyszywanka, Suwalskie Starszaki, Srebrne Pierwiosnki, Beciaki oraz Sonus. Gwiazdą wieczoru będzie znany polski zespół folkowy, Orkiestra św. Mikołaja. Gościem specjalnym będzie ukraiński etno zespół JAGODY.

 

Na bulwarach zorganizowany zostanie także jarmark rękodzieła i smakołyków regionalnych. Podczas wydarzenia nie będą się nudzić nawet najmłodsi. Animatorzy zadbają o ich czas wolny, wypełniając go zabawami i ciekawymi zadaniami. Nie zabraknie również warsztatów rękodzieła i wyplatania wianków. Powstałą kompozycję będzie można zgłosić do konkursu i ostatecznie, zgodnie ze słowiańską tradycją puścić wodami Czarnej Hańczy. Jako nierozerwalny element podczas spotkania letniego święta Iwana Kupały rozpalone zostanie ognisko, będące centrum uroczystości. Do tradycyjnego tańca wokół ognia organizatorzy zapraszają wszystkich zebranych. Początek o godzinie 15.00.

Dodaj komentarz