Tak wygląda zwycięska koncepcja Medioteki w Suwałkach

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej biblioteki

Budynek przypominający Koloseum - tak może w przyszłości wyglądać nowoczesna Medioteka w rozwidleniu dróg Reja i Pułaskiego w Suwałkach. 

 

Rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Biblioteki Publicznej w Suwałkach wraz z zagospodarowaniem terenu pomiędzy ulicami Bulwarową, Reja, Szczęsnowicza i Pułaskiego odbyło się w piątek (02.09) w suwalskim Ratuszu. Z mediami spotkali się Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, Małgorzata Włoskowska, przewodnicząca Sądu Konkursowego oraz architekci Wojciech Popławski i Justyna Wołągiewicz.

 

Był to już drugi konkurs - za pierwszym podejściem nie udało się wyłonić pracy która spełniałaby wymagania, więc procedura została powtórzona. Przy drugim podejściu do konkursu złożonych zostało dziewięć wniosków, a ostatecznie wpłynęły trzy prace. Dwie z nich zostały zaprezentowane na konferencji, trzecia nie otrzymała wymaganej liczby punktów i nie podlega wyróżnieniu. Punkty przyznawane były w kilku kategoriach. Najwięcej punktów można było uzyskać za atrakcyjność i jakość rozwiązań architektoniczno-przestrzennych, następnie za jakość rozwiązań funkcjonalno-użytkowych, rozwiązania proekologiczne, walory eksploatacyjne i ekonomika inwestycji. Prace oceniane był przez jury konkursowe anonimowo i dopiero po wyłonieniu zwycięzcy okazało się, kto jest autorem pracy. 

 

Zwycięska praca to dzieło Konsorcjum: „Domagało Wnuk Architekci” Małgorzata Domagało-Wnuk oraz DWA architektura i urbanistyka Jacek Wnuk z Łodzi, a nagroda to 30 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji. Drugiej nagrody nie przyznano, natomiast trzecie miejsce zdobyła druga z zaprezentowanych dziś prac autorstwa Atelier ZETTA Zenon Zabagło i otrzymała nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. 

- Zwycięską pracę nazwaliśmy tak wewnętrznie Koloseum. Ma ona na pewno wyróżniającą się, atrakcyjną formę, której w Suwałkach nie mamy. Interesujący w tej pracy jest przestrzenny napis biblioteka. Ten obiekt najbardziej wpisał się w teren, jest najbardziej funkcjonalny i ekonomiczny. Ma bardzo dobrze rozwiązaną funkcję i podział strefowy. Wyróżnikiem jest tutaj atrium, które łączy skrzydła tego budynku jako jedna, duża, przestrzenna sala z której można wyjść na dziedziniec w połączeniu z parkiem. Zaletą tej pracy jest też to, że jest ona bardzo zwięzła i ma małą powierzchnię użytkową i kubaturę. Ma około 3000 metrów powierzchni użytkowej i kubaturę około 15 tysięcy. Najmniej z tych wszystkich złożonych prac. To daje jej szansę na ekonomikę i na zmiany funkcjonalne - mówiła o zwycięskim projekcie Małgorzata Włoskowska, przewodnicząca jury konkursowego.

Kolejny etap to zalecenia pokonkursowe. Jury chce w pewnym stopniu zmodyfikować prace, jednak bez zaburzania jej idei. Głównie chodzi tu o uwagi dotyczące zagospodarowania terenu. Obecny na spotkaniu Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk zaznaczył, że konkurs ogłoszony przez władze miasta był konkursem na bibliotekę publiczną, czyli instytucję obecnie w mieście funkcjonującą. Natomiast budynek który powstanie, ma być Medioteką. 

- To zupełnie inna filozofia wykorzystania i funkcjonowania tej jednostki, gdzie wypożyczanie książek będzie tylko częścią działalności. Natomiast pozostała część skupiać się ma na animacji kulturalnej, na spotkaniach, udostępnieniu przestrzeni organizacjom pozarządowym. Ma to być zupełnie nowa jednostka, której dotychczas w Suwałkach nie było. Powstanie tego budynku pozwoli, aby wszystkie obecnie rozproszone jednostki biblioteki w mieście, funkcjonowały w jednym miejscu. Będzie tam też przestrzeń, atrium, gdzie będą mogły odbywać się spotkania z ciekawymi ludźmi. W tej chwili biblioteka takiego miejsca nie ma. 

Finalne koszty budowy Medioteki znane będą najprawdopodobniej po negocjacjach z firmą, która przygotowała koncepcję. Zdaniem władz miasta koszty kształtować się będą w granicach 30 milionów złotych. Budynek powstanie tylko wtedy, jeśli miasto uzyska znaczne dofinansowanie na ten cel. W tym roku ma rozpocząć się przygotowanie dokumentacji technicznej.

 

Zwycięska praca:

 

 

III miejsce:

 

5 Komentarzy

Bibliteka powinna powstać przy Jana Pawła II i Świerkowej.  Między Reja i Pulawskiego powinno powstać miejsce rekreacyjne, alejki rowerowe itp. 

Mnie bardziej zainteresował park wokół tego terenu. Makieta ładnie wygląda z tymi drzewami naokoło. Czy jest on nieodłączną częścią projektu? Sam w sobie taki obiekt chyba jest niepotrzebny. Wcześniej biblioteki były w szkołach i była jedna biblioteka publiczna. 1. Czy znowu będzie jedna biblioteka? 2. Część będzie przeznaczona dla organizacji pozarządowych. Czy to będą sale użyczane Stowarzyszeniom i Fundacjom, które rząd planuje zlikwidować? 

MIESZKANIEC

11/09/2022

Jako mieszkaniec Suwałk nieśmiało wyrażę swój pogląd na temat potrzeby takiego budynku (niezależnie od tego czy projekt architektoniczny jest ciekawy czy nie). Wydaje mi się, że zapotrzebowanie społeczne na takie budynki jak biblioteka zmniejsza się drastycznie. Wchodzimy w erę digitalizacji wszystkiego, biblioteki są coraz mniej odwiedzane przez młodych ludzi. osobiście uważam, że w mieście nie ma zapotrzebowania na taki budynek. Czy ktoś zadał sobie pytanie ile będzie kosztować roczne utrzymanie? ile milionów dodatkowo trzeba wydać rocznie na jego funkcjonowanie? Mam nadzieję, że takie analizy były wykonane: koszty utrzymania i zapotrzebowanie

Nadal jest Biblioteka Miejska utrzymywana z budżetu miasta. Budowa nowej siedziby daje szansę na większe "zdgitalizowanie" czyli ucyfrowienie zbiorów. Lepszy dojazd niż na ul. Plater, gdzie jest malutki parking. Oczywiście w czasach wojny materiały budowlane i inne koszty rosną.

Dodaj komentarz