SOK zaprasza na wirtualne warsztaty tkackie z Sabiną Knoch

SOK zaprasza na wirtualne warsztaty tkackie z Sabiną Knoch

Suwalski Ośrodek Kultury rozpoczyna realizację projektu pn. „Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać wielonicielnicową tkaninę lnianą”, dofinansowanego ze środków MKiDN. Pierwsza, teoretyczna część warsztatów odbędzie się w sieci - powstanie cykl filmów edukacyjnych z mistrzynią dostępnych na kanale YouTube SOK.

 

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę zanikających tradycji tkackich regionu, przywracanie ich środowisku lokalnemu. Z uwagi na sytuację epidemiczną teoretyczna część warsztatów będzie realizowana w formie nauki zdalnej. Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, poprowadzi ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki.

 

Już niebawem na kanale YouTube SOK pojawią się filmy, w których Sabina Knoch opowie z czego składa się krosno, jakie jest przeznaczenie poszczególnych części i jakie nazwy nosiły one w gwarze dawnej Suwalszczyzny. Dowiemy się jakie stosowano przędze i barwniki, poznamy tradycyjne wzory techniki wielonicielnicowej, a nawet zaprojektujemy własne. Pierwszy odcinek będzie można zobaczyć jeszcze w czerwcu.

 

Intensywne zajęcia praktyczne rozpoczną się w Pracowni Regionalnej (Tkackiej) Suwalskiego Ośrodka Kultury w siedzibie przy ul. Noniewicza 71 we wrześniu. W planie są także spotkania z tkaczkami i nieodpłatne warsztaty prostych technik tkackich dla uczniów suwalskich szkół, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Szczegółowych informacji o projekcie udziela Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK. Projekt "Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą" otrzymał dofinansowanie z programu KULTURA I TRADYCJA 2020.


Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe oraz sejpaki. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

 

 

Dodaj komentarz