Damian Balcer wśród 11. nagrodzonych

Marszałek nagrodził artystów i ludzi kultury

 

Doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznał jedenastu podlaskim twórcom Zarząd Województwa Podlaskiego. W tym gronie znalazł się Damian Balcer – śpiewak i animator folkloru muzycznego Suwalszczyzny.

 

We wtorek 5. grudnia marszałek Artur Kosicki uhonorował artystów i ludzi kultury, wręczając  jedenastu podlaskim twórcom doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Literatura, film, muzyka, taniec, folklor – m.in. tym dziedzinom poświęcają swoje życie i czynią to z pasją. Marszałek podziękował wszystkim, którzy działają na rzecz rozwoju kultury w województwie i ochrony podlaskiej tradycji.

- Wszystkim laureatom tegorocznych nagród artystycznych serdecznie gratuluję. Wielokrotnie powtarzałem, że pieniędzy na kulturę, którymi dysponuje Samorząd Województwa Podlaskiego jest coraz więcej. Na ten cel w 2017r. wydano 60 mln zł. W tym roku na kulturę wydajemy 140 mln zł, a wspólnie z obecnym tu wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem i radnymi województwa podlaskiego w 2024r. planujemy, żeby to była kwota 240 mln zł. Czymże jednak byłyby te pieniądze bez osób takich jak wy, którzy wiedzą jak je dobrze spożytkować? Jesteście dumą i chlubą naszego regionu. Bez was nawet największe pieniądze nie miały by żadnego znaczenia – mówił Artur Kosicki.

W tegorocznej jedenastce znalazł się Damian Balcer – śpiewak i animator folkloru muzycznego północnej Suwalszczyzny – tradycji folklorystycznej i dawnego styku granic: polskiej, litewskiej i pruskiej. Od 2016 r. prowadzi społecznie Zespół Pieśni Ludowej Szuwarki przy świetlicy gminnej w Wiżajnach, naucza dzieci i młodzież pieśni ludowych w dawnej lokalnej manierze wykonawczej.  

– To podsumowanie całej dotychczasowej mojej pracy artystycznej, a chciałbym podkreślić, że była to działalność społeczna, wypływająca z serca do ludzi. Dziękuję bardzo za to wyróżnienie – zaznaczył laureat. 

1 Komentarzy

SuwalakPatriota

08/12/2023

O jakiej "podlaskiej" tradycji mowa? Przecież jest jasno napisane, że zajmuje się on kulturą Suwalszczyzny.

Dodaj komentarz