Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczniowie zdobywają elementarną wiedzę z dziedziny matematyki. Geometria jest jedną z części królowej nauk. W ramach tego przedmiotu dzieci uczą się, między innymi, jak obliczyć pole powierzchni różnych figur geometrycznych. Ten artykuł przybliży Ci, jak uzyskać pole rombu.
Geometria jest nauką matematyczną, zajmującą się badaniem i opisywaniem różnych figur geometrycznych, jak np. prostokąty, koła, trójkąty czy romby. W trakcie omawiania tego działu uczniowie poznają ich właściwości, takie jak długość boku, pole powierzchni czy objętość. Pole rombu można obliczyć, korzystając z kilku wzorów. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tej figury geometrycznej.
Kiedy poznaje się wzór na pole rombu?
Uczniowie, pierwszą styczność z geometrią, mają już na początku szkoły podstawowej. Uczą się wtedy rozpoznawać poszczególne figury. O właściwościach, takich jak pole rombu, dzieci dowiadują się w klasach 4-6.
Romb, potocznie nazywany „kopniętym kwadratem”, jest czworokątem o płaskiej powierzchni. Jest to figura równoramienna, co oznacza, że wszystkie boki rombu mają taki sam wymiar. Jego przekątne nie są jednakowej długości i przecinają się pod kątem 90 stopni. Ponadto, romb jest figurą symetryczną, co oznacza, że jeśli podzielisz go na pół względem jego osi środkowej, uzyskasz dwie identyczne części.
Jakie wymiary są potrzebne, aby obliczyć pole rombu?
Istnieją co najmniej dwa sposoby na obliczanie pola rombu. W zależności od tego, którą z metod wybierzesz, będziesz potrzebować nieco innych danych. Dwa najprostsze wzory na pole rombu, które uczniowie poznają już w szkole podstawowej, wykorzystują wymiary takie jak:
- długość boku,
- wysokość,
- długość przekątnych.
W zależności od tego, które z tych danych są dostępne w zadaniu, możesz obliczyć pole rombu.
Pole rombu – wzór z wysokością i podstawą
Jeżeli chcesz rozwiązać zadanie, opierające się na obliczeniu pola rombu, możesz skorzystać z dwóch wzorów. Pierwszy z nich wykorzystuje właściwości, takie jak wysokość rombu oraz długość jego boku.
P = a · h
- P – pole rombu,
- a – długość boku,
- h – wysokość.
Wysokość rombu jest odcinkiem prostopadłym do jego podstawy. Kąt pomiędzy bokiem figury a jej wysokością wynosi 90 stopni.
Pole rombu – wzór z przekątnymi
Oprócz wzoru, do którego zastosowania potrzebna jest wysokość rombu, możesz wykorzystać drugi sposób na obliczenie pola tej figury geometrycznej. Do tej metody będziesz potrzebować długości przekątnych rombu.
Przekątne to odcinki, łączące przeciwległe wierzchołki rombu. Nie są one jednakowej długości – jedna z nich jest dłuższa. Przekątne rombu przecinają się pod kątem prostym i dzielą go na cztery trójkąty prostokątne o jednakowym polu. Wzór na pole rombu z wykorzystaniem przekątnych wygląda w następujący sposób:
P =
- P - pole rombu,
- e, f – długości przekątnych.
Niezależnie od tego, jakiego wzoru użyjesz, uzyskasz prawidłowy wynik w postaci pola rombu.
Materiał zewnętrzny