O co zadbać w małej sypialni, aby była funkcjonalna i komfortowa?

O co zadbać w małej sypialni, aby była funkcjonalna i komfortowa?

 

Nie każda sypialnia ma kilkanaście metrów kwadratowych lub więcej. Coraz częściej w domach i mieszkaniach projektuje się pomieszczenia o wymiarach około 10 metrów.

 

Choć są niewielkie, mogą być funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Trzeba jednak zadbać o ich odpowiednią aranżację. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania pomieszczenia?

Urządzenie małej sypialni może stanowić duże wyzwanie. Trzeba jednak wiedzieć, o co w niej zadbać, aby była wygodna w codziennym użytkowaniu.

 

5 rzeczy, które uczynią niewielką sypialnię wygodną i idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb

Jeśli masz niewielką sypialnię, podejdź do jej aranżacji z rozwagą. Jedna zła decyzja czy nieodpowiedni zakup mogą sprawić w przyszłości wiele kłopotów. Ułatw sobie cały proces aranżacji, korzystając ze sprawdzonych porad odnośnie do urządzania niewielkich pomieszczeń. Co może uczynić małą sypialnię funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu?

 

1. Jasne kolory – dla optycznego powiększenia i rozjaśnienia przestrzeni

Jasne kolory powinny dominować nie tylko w niewielkiej sypialni, ale również w każdym innym pomieszczeniu, które jest nieduże. Ciemne barwy mogą przytłaczać, dlatego lepiej unikać sięgania po nie, jeśli dysponuje się niewielką powierzchnią – szczególnie wtedy, gdy dodatkowo nie jest ona szczególnie dobrze doświetlona. Jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie i je rozjaśnią. Sprawią więc, że będzie wyglądało na bardziej przestronne i nowoczesne.

Pamiętaj przy tym, że jasne kolory nie muszą być chłodne. Możesz zdecydować się np. na ciepłe odcienie beżu, śmietankę czy złamaną biel. Również są jasne, a przy tym wprowadzają do pomieszczenia przytulny charakter. Zastanów się, czy zależy Ci właśnie na nim, czy może jednak wolisz standardową biel w chłodnym odcieniu. Każdy z kolorów może dobrze wyglądać, jeśli będzie odpowiednio współgrał z resztą wyposażenia.

 

2. Łóżko o odpowiednich wymiarach – z myślą o rozsądku i wygodzie

Jeśli urządzasz sypialnię, na pewno myślisz o wyborze odpowiedniego łóżka. Zanim przejdziesz jednak do obrania ulubionego stylu, zastanów się, jakie powinno mieć wymiary. Nie zawsze duże znaczy lepsze – zbyt duża powierzchnia do snu może bowiem sprawić, że cała sypialnia przestanie być ustawna i nie będzie w niej miejsca ani na inne rzeczy, ani na swobodną komunikację. Możesz tego uniknąć.

Jak? Łóżka i materace 100 x 200 cm czy nawet nieco węższe będą idealne do jednoosobowych sypialni. Sprawdzą się lepiej niż modele o 120 cm czy 140 cm szerokości – te zajmują więcej miejsca, a jedna osoba nie potrzebuje aż tyle miejsca. Model 140 cm będzie z kolei dobrym wyborem do niewielkiej, ale dwuosobowej sypialni. Nie zajmie za dużo przestrzeni, a zapewni optymalną ilość miejsca dla dwóch osób.

 

3. Meble dopasowane do konkretnych potrzeb – funkcjonalne i minimalistyczne 

W małej sypialni trzeba iść na kompromisy – również w kontekście mebli. Ich zbyt duża liczba nie będzie dobrze wyglądała i po prostu się nie zmieści. Trzeba więc postawić na rzeczy, których rzeczywiście się potrzebuje, aby pomieszczenie było funkcjonalne i ustawne, ale jednocześnie zachowało swój minimalistyczny charakter. 

W małej sypialni dobrze się sprawdzą:

  • niewielka przesuwna szafa – aby drzwi się mogły swobodnie otwierać, a nie były blokowane np. przez łóżko,
  • półka na ścianę – nie zajmie przestrzeni na podłodze, a sprawdzi się np. do wyeksponowania książek czy zdjęć,
  • stolik nocny – ten wąski nie zajmie za dużo miejsca, a pozwoli postawić koło łóżka krem do rąk, wodę czy ulubioną książkę,
  • małą komodę – na bieliznę, biżuterię czy inne drobiazgi. 
  •  

4. Minimalizm w ozdobach – aby ułatwić sobie sprzątanie i uniknąć wrażenia chaosu

W małej przestrzeni lepiej zrezygnować z dużej liczby ozdób na parapetach, półkach czy na meblach. Przede wszystkim nie wyglądają one estetycznie i dają wrażenie chaosu. To jednak nie wszystko – warto ich unikać również ze względów praktycznych. Każda taka ozdoba to rzecz, którą trzeba podnosić, aby wyczyścić blat, a także rzecz, którą samą w sobie trzeba wycierać z kurzu. Kilka takich drobnostek może więc znacznie wydłużyć sprzątanie. Takie elementy można też łatwo strącić podczas poruszania się po małym pomieszczeniu czy wykonywania porządków. Trudno też zadbać o to, aby były ze sobą spójne. Warto więc się zastanowić przed zakupem każdej takiej drobnostki, czy jest potrzebna.

 

5. Rozwaga w doborze wzorów i kolorów – dla spójnego i estetycznego efektu

Małe pomieszczenia nie lubią nadmiaru i warto to odnieść do wszystkiego – do wymiarów łóżka, liczby mebli w pomieszczeniu czy wybieranych wzorów i kolorów. Jeśli barw, faktur czy grafik będzie zbyt dużo, całość będzie wyglądała chaotycznie. Spędzanie czasu w takim pomieszczeniu nie będzie relaksujące, a wręcz przeciwnie – może utrudniać wypoczynek. Stawiaj więc na łączenie 2–3 kolorów, najlepiej w podobnych odcieniach, i dodanie do nich ewentualnie 1 wzoru. Wtedy efekt będzie ciekawy, a nie przesadzony.


Mała sypialnia może być funkcjonalna, pod warunkiem że wprowadzisz do niej jasne kolory, łóżko o odpowiednim wymiarze, ograniczoną liczbę mebli i dekoracji, a także wykażesz się rozwagą w łączeniu wzorów i kolorów. Wybierając materac do małego pomieszczenia, sprawdź ofertę Heisberg – znajdziesz tam jakościowe podłoża do snu m.in. o wymiarach 80 x 200 cm, 90 x 200 cm czy 100 x 200 cm.

 

mat. zewn.

 

1 Komentarzy

mietek

25/09/2024

Najważniejsze, by miała kluczyk od wewnątrz. ;-)

Dodaj komentarz