Do założenia strony potrzebne są trzy elementy, czyli projekt witryny, domena i hosting. Za co odpowiada ta trzecia cegiełka? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i wybierz rozwiązanie odpowiednie dla Twojej strony internetowej.
Hosting – co to jest?
Jeżeli chcesz założyć stronę internetową firmy, musisz zapoznać się z kilkoma istotnymi pojęciami. Wśród nich znajduje się właśnie hosting. Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu miejsca na określonym serwerze dla strony oraz jej zasobów. W ten sposób publikuje się zarówno witryny, jak i aplikacje czy platformy sprzedażowe. Na jednym fizycznym dysku serwera może działać wielu użytkowników jednocześnie. Natomiast w jego obrębie ciągle przechowywane, udostępniane i aktualizowane są określone zasoby.
Hosting, podobnie jak domena czy projekt witryny okazuje się nieodłącznym elementem istnienia w sieci. Gromadzi on wszelkie niezbędne pliki oraz narzędzia, które pozwalają na pracę online. Do tego masz na tym serwerze również pocztę czy wybrane platformy WWW. Dzięki tej usłudze możesz udostępniać większą lub mniejszą część zasobów swoim klientom oraz innym użytkownikom internetu. Jednak hosting hostingowi nierówny, ale jak je od siebie odróżniać i który wybrać?
Rodzaje hostingu internetowego
Decyzja dotycząca odpowiedniego hostingu powinna być poprzedzona analizą możliwości danych dostawców. Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, okazuje się rodzaj hostingu. Pierwszy z nich to hosting współdzielony. To dobre rozwiązanie dla początkujących w sieci. Wyróżnia się atrakcyjną ceną, jednak duża liczba klientów na jednym serwerze może prowadzić do przeciążeń. Innym typem będzie serwer dedykowany, gdzie otrzymujesz indywidualny serwer fizyczny. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych inwestycji.
Jeżeli szukasz rozwiązania pomiędzy tymi dwoma, to może zainteresować Cię Virtual Private Server (VPS). To pośrednie wyjście pozwala na połączenie gwarancji dużej swobody oraz bezpieczeństwa danych. W tym wypadku usługodawca oferuje osobny adres IP i lepsze działanie niż w przypadku hostingu współdzielonego. Ostatnim z rozwiązań będzie serwer w chmurze. Taka alternatywa dla tradycyjnych metod pozwala na odporność na awarie oraz dużą elastyczność w możliwości konfiguracji.
Jak wybrać odpowiedni hosting?
Rodzaj hostingu powinien być pierwszy aspektem, wykorzystywanym podczas wyboru dostawcy tej usługi. Podczas porównywania licznych ofert należy zwrócić uwagę na dwa punkty. Po pierwsze pamiętaj o potrzebach firmowej witryny. Wśród tych kryteriów znajdziesz między innymi pojemność, uptime, dostępne technologie czy szybkość i przepustowość łącza. Ponadto przyjrzyj się dodatkowym funkcjom takim jak automatyczne backupy czy dedykowana poczta e-mail.
Hosting to istotny element funkcjonowania strony firmowej. Podczas wyboru odpowiedniego usługodawcy, oprócz parametrów technicznych, weź pod uwagę także opinie klientów oraz cenę. Jeżeli szukasz aktualnie serwera dla swojej strony, wypróbuj między innymi hosting Hostido.
– Artykuł sponsorowany