Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oficjalnie otwarte

Oddział Dzienny Psychiatryczno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży

W czwartek (30.06) w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach oficjalnie otwarty został Oddział Dzienny Psychiatryczno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży - II poziom referencyjny.

 

Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach od 1. lipca uruchamia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - II poziom referencyjny. To kolejny krok rozpoczętej w 2020 roku reformy psychiatrii dziecięcej w Polsce. II poziom referencyjny w swojej strukturze zawiera oddział dzienny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży, poradnię zdrowia psychicznego i lekarzy psychiatrzy dla dorosłych osób. Szczegóły przedstawiła Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach.

- Oddział jest dzienny, bez nocowania. Przyjąć możemy 15 osób. Będzie to w zasadzie kontynuacja tego, co mieliśmy w ośrodkach pierwszego poziomu. Głównie są to osoby z zaburzeniami zachowania, zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, dzieci po samookaleczeniach i próbach samobójczych. Natomiast tutaj nie będziemy leczyli ostrych psychoz, ponieważ wymagają one całodobowej opieki stacjonarnej. Taka pomoc od pierwszego października będzie otwarta w Białymstoku. W Suwałkach planujemy natomiast działalność kilkutorową - psychoterapeutyczną, aktywizująca, psychoedukacyjna i terapię rodzin. Chcemy bardzo szeroko wprowadzić program terapeutyczny, który będzie również obejmował wsparciem rodziny dzieci, którzy do nas trafią.   

 

2 Komentarzy

Salomon

30/06/2022

Wymagania dla drugiego poziomu referencyjności:
- lekarz specjalista w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży (może być w trakcie specjalizacji),
- psycholog,
- specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej lub psycholog w trakcie specjalizacji,
- specjalista w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży,
- terapeuta środowiskowy lub osoba posiadająca certyfikat potwierdzający nadanie kwalifikacji rynkowej „Prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży”,
- terapeuta zajęciowy lub pedagog lub logopeda lub neurologopeda lub dietetyk lub fizjoterapeuta.

Gdzie jest personel i jak NFZ łyka taką fikcję, że tam nie ma wykwalifikowanych ludzi ?
 

P. Dyrektor to taki Mc Gyver robi coś z niczego. Pogratulować . 

Dodaj komentarz