Wracamy do czasu letniego -w nocy z soboty na niedzielę - 28/29.03 o godz. 2.00 zegary zostaną przestawione na godz. 3.00.
Pośpimy krócej, ale za to po południu będzie dłużej widno. Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone. Z badań dotyczących wpływu zmiany czasu na zużycie energii czy zdrowie i samopoczucie człowieka jest wiele. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.
Co dalej ze zmianą czasu?
Dyskusja nad potrzebą likwidacji zmiany czasu trwa od wielu lat. Wskazuje się na brak uzasadnienia ekonomicznego i społecznego dla przesuwania godzin dwa razy do roku. Co więcej, te zmiany mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Dlatego likwidacja zmiany czasu może nastąpić już w 2021 roku. Mieszkańcy Unii Europejskiej wypowiedzieli się na temat jej przydatności w konsultacjach społecznych, zorganizowanych w 2018 roku. Większość uznała, że jest ona niepotrzebna. Decyzja na temat tego, jakim czasem będziemy się posługiwać zależy od decyzji rządów poszczególnych krajów. W państwach, które zdecydują się zostać przy czasie letnim, ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku. Kraje, które wybiorą czas zimowy, ostatni raz przestawią zegarki w październiku 2021.