Uroczystości upamiętniające Ofiary Obławy Augustowskiej odbyły się w minioną niedzielę (20.07) w Gibach.
Uroczystości rozpoczęły się już w piątek (18.07) premierą słuchowiska „Obława” autorstwa i w reżyserii Macieja Mydlaka. W sobotę (19.07) odbył się VIII Rajd Rowerowy Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej oraz koncert w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej w wykonaniu Orkiestry Konarskiego ZSO w Sejnach. Niedzielne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Anny w Gibach, której przewodniczył, a także wygłosił homilię bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Podczas Eucharystii obecni byli przedstawiciele rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej.
- Obława augustowska to nie tylko największa zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej, ale także symbol milczenia, represji i walki o prawdę. Przez dziesięciolecia rodziny ofiar były pozostawione same sobie – bez pomocy, bez informacji, z piętnem „bandyckiego pochodzenia”. Każda rocznica to apel o godne upamiętnienie ofiar, ale też przypomnienie o potrzebie walki o prawdę historyczną. Pozostaje nam dzisiaj wierzyć, że nadejdzie kiedyś taki dzień, w którym rodzinom poległych w Obławie Augustowskiej uda się zapalić świeczkę na rzeczywistym grobie zamordowanych i w końcu zamknąć rozdział, który przez osiemdziesiąt lat pozostaje otwartą raną w historii Polski” – zakończył homilię bp Dariusz Zalewski.
Po Mszy św., uczestnicy zgromadzili się przy pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej, gdzie zaproszeni goście, m.in. były Prezydent RP Bolesław Komorowski, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak, Poseł na Sejm RP Jacek Sasin, Wójt Gminy Giby Robert Bagiński oraz jeden z założycieli Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Piotr Bajer, wygłosili przemówienia okolicznościowe. Na zakończenie oficjalnej części delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem. Obchody 80. Rocznicy Obławy Augustowskiej zakończyły się widowiskiem historycznym „Obława Augustowska – lipiec 1945”.
W lipcu 1945 r. w rejonie Puszczy Augustowskiej Armia Czerwona, przy współpracy funkcjonariuszy polskiej bezpieki oraz żołnierzy „ludowego” Wojska Plskiego, przeprowadziła operację wojskową, mającą na celu likwidację działającego na tym terenie podziemia niepodległościowego. W trakcie operacji, którą przyjęto dziś nazywać Obławą Augustowską, aresztowano ponad 7000 osób, z których ponad 600 z nich nigdy nie wróciło do domu. Ujęte w czasie Obławy ofiary zostały zamordowane przez funkcjonariuszy sowieckiego kontrwywiadu „Smiersz”. Nadal jednak nie wiadomo, gdzie to się stało i w którym miejscu ukryto ciała. Za najbardziej prawdopodobne wskazuje się okolice nieistniejącej już leśniczówki Giedź po białoruskiej stronie pasa granicznego.