Podlascy leśnicy protestują wraz z rolnikami

Zakłady Usług Leśnych z województwa podlaskiego dołączą do środowego protestu rolników

 

Zakłady Usług Leśnych z województwa podlaskiego dołączą do środowego protestu rolników, który odbędzie się w środę 6. marca w Warszawie. To odpowiedź branży drzewnej na działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

8 stycznia Ministra Paulina Hennig-Kloska, bez żadnej konsultacji, z dnia na dzień ograniczyła lub zakazała pozyskania drewna na powierzchni około 100 tysięcy ha w całej Polsce. Około 60 procent wszystkich ograniczeń dotyczy województwa podlaskiego. W przesłanym piśmie leśnicy informują, że jest to druzgocący cios wymierzony w branżę drzewną. Co więcej, ten ruch wcale nie jest korzystny dla samych lasów.

- Jednym dokumentem odebrano nam możliwość pracy. O wprowadzeniu ograniczeń dowiedzieliśmy się w dniu podpisania umowy z nadleśnictwem, do której przygotowywaliśmy się przez dwa miesiące. W styczniu pozyskaliśmy tylko 40 procent zakładanego planu. Za chwilę zabraknie nam środków, by płacić ludziom wynagrodzenia czy ponosić koszty leasingu maszyn. Za kilka miesięcy zbankrutujemy – mówiła Halina Karpowicz, lider konsorcjum firm leśnych.

Katastrofa dotknie całą szeroko rozumianą branżę. Nie tylko Zakłady Usług Leśnych, ale też tartaki, przewoźników, sklepy oraz lokalną społeczność która żyje z gospodarki leśnej. I, choć w imię obrony drzew, rząd jest najwyraźniej w stanie ich wszystkich poświęcić, to organizatorzy protestu podkreślają, że jest to ochrona „na niby”.

- Lesistość kraju wzrasta, a nie maleje. To są twarde dane. Stary las nie oddaje nam już tlenu, tylko dwutlenek węgla, który w swoim długim życiu wchłania. To są podstawowe prawa nauki. To niebywałe, że nikt o tym nie mówi, za to chce tworzyć „Zielone Płuca Polski”. Bardzo stary las to nie płuca. Co najwyżej skansen, który też wymaga pielęgnacji, by choćby można było po nim bezpiecznie spacerować. Jeśli chcemy tego skansenu, to wprowadzajmy takie rozwiązania z głową, stopniowo, bez szkody dla ludzi i samego lasu – mówi Halina Karpowicz.

Protest generalny rolników, a także pracowników branży leśnej odbędzie się w środę, 6 marca, o godzinie 11 w Warszawie. Zakładów Usług Leśnych z woj. podlaskiego sprzeciwiają się:

  • decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska nakazującej wstrzymanie lub ograniczenie pozyskania drewna na naszych terenach zarządzanych przez lasy państwowe;
  • wszelkim próbom obostrzeń ochrony przyrody mających na celu zniszczenie zrównoważonej gospodarki leśnej, która generuje wiele miejsc pracy i jest znaczącym źródłem dochodu naszych mieszkańców, a także gwarantuje trwałość lasów;
  • fałszywej narracji oczerniającej wizerunek pracowników leśnych;
  • wszelkim zmianom prawnym mających na celu ograniczenie decyzyjności lokalnych samorządów w sprawie utworzenia i poszerzenia parków narodowych;
  • próbom obejścia prawa wprowadzającego różne twory, takie jak ogromne rezerwaty, moratoria na prowadzoną gospodarkę leśną imitujące parki narodowe.
9 Komentarzy

Adrian

05/03/2024

Mało mnie obchodzi że Chińczycy potrzebują desek, bo ja akutar wręcz przeciwnie - ja potrzebuję lasów i Puszczy Białowieskiej bez leśnikow.

Nie bądź taki hej do przodu. Puszczy Białowieskiej nikt nie rusza. Jeździłem tam nie raz i nic poza kornikiem zapuszczonym przez takich jak ty inteligentów to tam cisza. Idź najpierw do szkoły a potem siej panikę jak trochę się douczysz na temat lasów i przyrody. 

a niech się wynoszą Puchalskie i inne roznosiciele kornika takie jak Ty. A ty adrianku już zapisałeś się na uniwerek pod wezwaniem mnister żukowskiej lub kloski aby trochę wzgłębić wiedzę na temat ekosystetów i przyrody? Czy nadal kacopoły będziesz pisał?

Co najwyżej to Ty adrianku rżniesz… ale głupa taką wypowiedzią. Zbieraj manatki i wyjazd do puszczy i lasu a nie nadajesz z ciepłego domu opalanego wschodnim węglem i się mądrzysz.

KONSTANTYNOPOL…

05/03/2024

No proszę, proszę... Uderzysz w stół to się nożyce odezwą. Jak widać, słychać i czuć bastion 3,14S i SP w LP ma się dobrze. Wypalić to plugastwo rozpalonym żelazem!!

Ciekawski lewak 2

06/03/2024

partyjna pisobolszewia  wyje...auuuuuu, auuuuuu, auuuuuu, auuuuuu!!! I niech sobie jeszcze trochę powyją... A tej pani biznes-pilarce Karpowicz dziękuję, że wytłumaczyła mi, że stary las, puszcza czy rezerwat przyrody po prostu zatruwają powietrze i najlepiej to wszystko wyrżnąć a przy okazji i dobrze zarobić. Bo tak się zawsze zastanawiałem dlaczego wszystkie  zwierzęta w lasach tropikalnych, tajdze czy  Puszczy Karpackiej muszą używać całodobowo masek z tlenem. Teraz już wiem, że las, puszcza czy rezerwat po prostu są dla nich bardzo niebezpieczne, gdyż drzewa śmiertelnie zatruwają żyjące tam zwierzęta tlenkiem węgla, natomiast  Kalkuta, Pekin, Dżakatra i Tokio to uzdrowiska. 

Panu się chyba trochę tryby przestawiły co? Pisobolszewia, biznes-pilarka? Kim pan wgle jest i co pan wie o Pani Karpowicz jeśli mogę zapytać? Tak się składa że Pani Halina od 31 lat wraz z mężem zajmuje się gospodarką leśną w Nadleśnictwie Supraśl jako prywatna firma zatrudniająca w tej chwil 15 osób, wraz z 15 ZULami z okolicy zatrudniają ok 100 osób, wspólnie od 14 lat ramie w ramię dba o lasy wokół Supraśla. Prowadzi Gospodarkę LEŚNĄ a nie tylko rżnie!!! Jeśli oczywiście specjalisto rozumiesz pojęcie zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce to napewno wiesz że Puszcza Knyszyńska to w większości las nasadzany w okresie międzywojennym i powojennym, napewno też wiesz że głównie zalesiano powierzchnie Sosną prawda? Czy uważasz że porównanie sosny sadzonej na ugorach i żwirze w latach 50-tych do lasów tropikalnych jest właściwe?? Plan urządzenia lasu jest tworzony na 10 lat jeśli umie pan liczyć to może przypomni sobie pan jaka partia rządziła wtedy i ile takich PULi można zrobić w ciągu 30 lat pracy? Myśli pan że Puszcza Knyszyńska wygląda tak bo wiewiórki posprzątały skutki wichur i po udrażniały ścieżki turystyczne? Porównaj sobie Puszcze Knyszyńską do Białowieskiej i się po prostu zastanów w którym kierunku należy pójść. W domku to pewnie wyposażenie masz 100% eko-plastik co? Zachęcam odłożyć telefon, pójść do lasu i posadzić drzewo. Jak chcesz spróbować jak smakuje jedzonko z koryta ZULi to zapraszamy do pracy w lesie.

Dodaj komentarz