W sobotę (25.06) nad Zalewem Arkadia w Suwałkach już po raz XXI rozpoczął się Piknik Kawaleryjski. W tym roku połączony jest z obchodami 100-lecia przybycia do Suwałk 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.
To impreza, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Suwałk. Organizowany przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Okręgowe w Suwałkach Piknik Kawaleryjski ściąga do Suwałk Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Pułki Szwoleżerów i Ułanów z Polski i zagranicy. Zebrani na oczach widzów biorą udział w zawodach i pokazach sprawności kawaleryjskiej.
- To wydarzenie ma przypominać historię żołnierza polskiego, żołnierza suwalskiego. Przed II Wojną Światową żołnierzy jeżdżących na koniach w Suwałkach było bardzo dużo. Zebrani goście pokazują swoje umiejętności jazdy na koniu i władania bronią - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas oficjalnego otwarcia zawodów.
Dziś, pierwszego dnia pikniku odbyła się próba dzielności konia, przemarsz ulicami Suwałk, a następnie msza święta przed konkatedrą św. Aleksandra. Tegoroczny piknik połączony jest z obchodami 100-lecia przybycia do Suwałk 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. W związku z tym na terenie koszar pułku przy ulicy Sejneńskiej odbyły się uroczysty apel. Delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą, a Krzysztof Skłodowski i Jerzy Brzozowski otrzymali medale stulecia Pułku.
- Po raz drugi na przestrzeni ostatnich dwóch lat spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, gdzie w okresie międzywojennym znajdowała się brama koszar 3 Pułku. Pułku, który do 1939 roku stacjonował w naszym mieście. Wchodził on w skład Suwalskiej Brygady Kawalerii i Suwalskiego Garnizonu, który był jednym z największych kawaleryjskich garnizonów II RP. Kultywując pamięć o chlubnych tradycjach suwalskiej kawalerii organizujemy co roku Piknik Kawaleryjski - mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
W niedzielę (26.06) impreza przeniesie się na plac konkursowy między ulicami Świerkową i Nowomiejską, gdzie zobaczyć będzie można m.in. konkursy władania szablą i lancą oraz pokaz historyczny "Działon artylerii konnej. Musztra kawaleryjska".