Protestujący rolnicy w Suwałkach

500 ciągników, ciężarówek i samochodów osobowych jeździło ulicami Suwałk

 

We wtorek (20.02) rano rozpoczął się kolejny ogólnopolski protest polskich rolników. Około 500 ciągników, ciężarówek i samochodów osobowych przez kilka godzin jeździło dziś ulicami Suwałk. 

 

Manifestacje, strajki i blokady rolnicze odbywają się dziś na drogach całego kraju, w tym w Suwałkach. W ten sposób rolnicy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec polityki unijnej, wprowadzania tzw. Zielonego Ładu i napływowi tańszych zbóż i produktów z Ukrainy. Rolnicy zwracają uwagę na spadek opłacalności produkcji. Jak twierdzą, ich działania mają jeden cel - zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju, poprzez zapewnienie społeczeństwu zdrowej i najwyższej jakości polskiej żywności.  

- Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP - informował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Działania protestacyjne w kraju skoncentrowane były na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie. Blokowane były nie tylko przejścia graniczne, ale również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich. 

 

Dziś rano kolumna ciągników przejechała także z Żubryna w gminie Szypliszki do Suwałk. Około 500 pojazdów rolniczych przemieszczało się ulicami Armii Krajowej i Reja, a następnie skierowały się na Utratę, Pułaskiego. Po godzinie 14.00 pojazdy ponownie wyjechały poza Suwałki. Cały przejazd trwał więc ponad cztery godziny, powodując miejscowe utrudnienia dla kierowców poruszających się po mieście samochodami. Mimo to po drodze widać było wielu mieszkańców z biało-czerwonymi flagami, którzy pozdrawiali przejeżdżających rolników. Protestujący rozdawali też mieszkańcom ulotki z przeprosinami za wynikłe utrudnienia oraz informacją dlaczego strajkują. Poniżej treść ulotki: 

 

Przepraszamy za utrudnienia jakie Cię dziś spotkały, ale nie mamy innego wyjścia. Stworzyliśmy tę ulotkę, abyś dowiedział się kim jesteśmy i dlaczego strajkujemy:

 

- nie reprezentujemy żadnej partii politycznej, jesteśmy lokalnymi rolnikami, którzy chcą powstrzymać zmiany, które negatywnie wpływają nie tylko na rolnictwo, ale finalnie zaszkodzą również Tobie,


- sprzeciwiamy się wprowadzeniu „Zielonego Ładu" który zrujnuje polskie rolnictwo, zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu naszego kraju, spowoduje kryzys w branży transportowej, budowlanej, energetycznej oraz wielu innych gałęzi polskiego przemysłu,


- sprzeciwiamy się sprowadzaniu do Polski produktów rolnych spoza Unii Europejskiej bez cel i kontroli jakości. Polskie magazyny zbóż pękają w szwach, rolnicy mają problem z ich zbytem ponieważ podmioty skupujące wolą kupić produkty zza wschodniej granicy, o dużo niższej jakości, często w fazie zaawansowanego zepsucia,


- nie akceptujemy obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem firmy taksówkarskiej i codziennie na placu musisz zostawić 4% Twoich aut. Masz obowiązek je ubezpieczać, robić przeglądy, ale nie możesz nimi jeździć aby na siebie zarabiały...
- chcemy ograniczenia biurokracji, która coraz bardziej nabiera rozpędu i utrudnia nam pracę.

 

To tylko garstka tego o co walczymy, ale wiedz, że nie dotyczy to tylko nas, ale również Ciebie. Będziemy wdzięczni za wsparcie. Razem możemy więcej!

 

25 Komentarzy

Duża część społeczeństwa mówi że im obojętne z kąt żywność. Że mozę być i z Czarnobyla. Ja szanuję to i jak chcą to niech taka jedzą. Ja jednak wolę naszą lub przynajmniej europejską. Dziękuję za coś w czego składu nikt nie pilnuje, nie mierzy i rośnie toto jeszcze w terenie poradiacyjnym. Smacznego życzę ja jednak wstrzymam się z taką nie odpowiedzilną konsumpcją.

I obciach i już nie ma. To samo dotyczy obuwateli. Też Fiatów 125 i 126p nie ma.... a mimo to nie raz społeczęnstwo bywa niezadowolone. Miarą niezadowolenie nie jest posaidanie dobrego ciagnika czy super samochodu lub własnego domu.... Nie do każdego to niestety dociera. 

Partyzant

20/02/2024

Osoby chore, pracujące na nocną zmianę, zwierzęta domowe i bezpańskie zostały udręczone używaniem przez rolników sygnałów dźwiękowych. Dziękuję rolnicy za waszą empatię.

Pewnie jadł żywność przez Ciebie popierana i teraz chory… przykre. Ale cóż miasto wydaje wiecznie hałas nie tylko taki jak wczoraj i każdy jakiś żyć musi… sorki… może do hospicjum? I nie chodziłbym tylko o protest rolników.. 

Pamiętaj, że byłeś na drodze publicznej i przepisy regulują sytuacje, w których można używać sygnałów dźwiękowych. Kto w tym hałasie usłyszałby nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany jadący ratować komuś życie?

Jadzia

20/02/2024

Bardzo dobrze kochani rolnicy, że walczycie, że w ogóle macie siłę walczyć, pomimo Waszej cięzkiej pracy. Nie chcemy smieciowego jedzenia i durnych zasad politycznych, ktorych nie mozna zastosowac na naszym polu. Wiem jak jest ciężko pracować na wsi, ale nie zrozumie tego nikt, kto na wsi nie mieszkał i nie pracował. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę.

Pokaż mieszczuchu jakim jeździsz samochodem. Czy też jeździsz 125 lub 126p jak 30 lat temu. Pani chyba nie… a widzę że też ci jest źle? Więc ogarnij się trochę. 

KINLOR

22/02/2024

Dodane przez Rolnik w odpowiedzi na

Do roboty się lepiej weźcie pazerne bambry a nie zadymy wszczynać.

Ciekawym bardzo przez kogo owe zadymy zostały zainicjowane i przez kogo są podsycane i sterowane.

Oby tylko rolnicy pamiętali , że to PIS pozwolił i nie protestował w Parlamencie EU na otwarcie granic dla zboża itd z Ukrainy, Wmawiali rolnikom ,że ceny zboża nie spadną ,więc niech trzymają w silosach i widać do czego doprowadzili.

Zablokować granice,ustalić warunki tranzytu przez Polskę bo raczej nikt nie chce jeść chleba pełnego chemii,insektów itd.

Pomagać trzeba ale nie kosztem Polskiej gospodarki.

Pozdrawiam wszystkich protestujących.

Nikt chemii nie chce jesc ale wszyscy jedzą. Popieram protest tylko co z tego jak ta żywność trafia do przetwórstw a tam dzieją się czary mary i żywność potrafi wytrzymać dość długo w bardzo dobrej kondycji... 

Nikt chemii nie chce jesc. Popieram protest tylko co z tego jeśli żywność trafia na przetwórstwo a tam dzieją się czary mary i taka żywność potrafi przetrwać długo w bardzo dobrej kondycji. Może jak zacznie się czytać etykiety produktów to przyjdzie coś do głowy że już dawno żywność jest chemiczna 

PiSwyborca

21/02/2024

70% rolników głosowało za PiS , to ta partia rządziła przez ostatnie osiem lat , to oni są winni temu co dzieje się na granicy wraz z panem Wojciechowskim. Onuce Putina do Warszawy pod dom Kaczyńskiego!

Dodaj komentarz