Akcja Chrońmy Dzieci - trwa zbiórka podpisów

Nowelizacja Prawa Oświatowego. Akcja Chrońmy dzieci. Wspierajmy Rodziców. 

 

Zwiększenie roli rodzica oraz zmiany w zakresie działalności prowadzonej przez stowarzyszenia i inne organizacje w szkołach, zakłada obywatelski projekt nowelizacji Prawa Oświatowego. Akcja nosi tytuł Chrońmy dzieci. Wspierajmy Rodziców. 

 

Trwa akcja zbiórki podpisów pod Obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. Chrońmy dzieci. Wspierajmy Rodziców - to oddolna inicjatywa wspierana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w zbiórce podpisów. Projekt ten jak i cała akcja zyskał także patronat Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Projekt zmian ustawy o prawie oświatowym zawiera propozycje zmian w zakresie działalności prowadzonej przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

- Proponowane w projekcie ustawy rozwiązania, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, mają na celu wzmocnienie pozycji i głosu rodziców oraz ich przedstawicieli w społecznym organie szkoły (radzie rodziców) w zakresie skutecznego sprzeciwiania się niepożądanym treściom kierowanych do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy. Obecny stan powoduje wystąpienie znaczącej luki prawnej, która polega na tym, że rodzice dzieci, których prawa są naruszane, lub narażone na naruszenie mają bardzo ograniczoną ścieżkę prawną, aby móc skutecznie bezpośrednio im zapobiegać - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Główne założenia projektu:

  • Przed wydaniem zgody o dopuszczeniu organizacji społecznej do działania na terenie danej placówki, dyrektor będzie zobligowany do uzyskania szczegółowych informacji o jej planowanej aktywności na terenie szkoły, co z kolei będzie weryfikowane zarówno przez dyrektora i radę rodziców
  • Rada rodziców będzie miała możliwość kontrolować organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność na terenie szkoły lub placówki oświatowo-wychowawczej, oraz monitorować działalność wspomnianych organizacji, a także informować rodziców o wynikach monitorowania.
  • Wzmocniona zostanie rola rodziców w zakresie uczestnictwa ich dziecka w zajęciach prowadzonych przez organizacje działające na terenie szkoły. Udział w zajęciach będzie możliwy po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, a w przypadku ucznia pełnoletniego – pisemnej zgody tego ucznia.
  • W publicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych – bez powyższych formalności i zgód rodziców - zabroniona będzie działalność stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.
  • Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym i nie niosą za sobą żadnych obciążeń budżetowych. Wzmocnią pozycję  rodziców w procesie wychowania dzieci.
  • Wyniki badań naukowych (wskazane chociażby w raporcie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego na temat seksualizacji) wykazują, że zbyt wczesne zetknięcie się dzieci z materiałami i zachowaniami o charakterze seksualnym lub przemocowym, może spowodować trudności w rozwoju emocjonalnym dziecka oraz w budowaniu bliskich relacji.

 

Karty do składania podpisów dostępne są m.in. w biurach poselskich PiS Jarosława Zielińskiego w Suwałkach (Kościuszki 32), Augustowie (Młyńska 20/6) i Białymstoku (Warszawska 13/5).
 

5 Komentarzy

To nie jest projekt obywatelski !!!!.  Projekt ustawy napisany w nocy przez zaufanego urzędnika min. oświaty przemyca wiele innych treści, o których nikt nie mówi, a które są najważniejsze dla rządzących. Nikt przecież nie będzie czytał tej ustawy. Nie podpisujcie tego, to podstęp i oszustwo. 

PiSwyborca

11/05/2023

To wielki przekręt , w tej ustawie chodzi o zwiększenie kontroli przez kuratorów nad szkołami . Samorząd wybierze dyrektora szkoły a kurator pod byle pretekstem wywali go na zbity pysk i powoła nowego. Oczywiście z PiS lub jakiegoś katechete ….

Nic nie rozumiem:

1. To rodzice nie wyrażają zgody na zajęcia pozalekcyjne?

2. A pedagodzy nie wiedzą, że zbyt wczesne zetknięcie się dzieci z materiałami i zachowaniami o charakterze seksualnym lub przemocowym, może spowodować trudności w rozwoju emocjonalnym dziecka?

3. Dla kogo jest ta ustawa?

Dodaj komentarz