Multimedialna strzelnica powstanie w szkole w Dowspudzie

dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie „Strzelnica w powiecie 2023”

 

W miniony piątek (05.05) gen. brygady Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, podpisał umowy na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie „Strzelnica w powiecie 2023”.

 

Blisko półtora miliona złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej przeznaczonych zostanie na nowoczesne, multimedialne strzelnice w Województwie Podlaskim. Młodzi ludzie nauczą się obsługi broni oraz poznają zasady obronności. Wirtualne strzelnice zostaną zbudowane w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, zespołach szkół w Czarnej Białostockiej, Dowspudzie i Szczuczynie, zespołach szkolno-przedszkolnych w Tykocinie i Jasionówce, Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie oraz w remizie OSP w Turośni Kościelnej. Umowy na dofinansowanie podpisał w minionym tygodniu gen. brygady Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. W wydarzeniu wziął też udział wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski oraz marszałek Artur Kosicki. 

– W województwie podlaskim w 15 szkołach mamy 35 klas mundurowych, w których jest ponad 950 uczniów. To oznacza, że poziom patriotyzmu, zainteresowania służbą w siłach zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jest bardzo wysoki – zauważył Michał Wiśniewski. 

Strzelnice zostały opracowane na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Uczą posługiwania się bronią, obsługi manualnej, zmysłu obserwacji, refleksu oraz celności. Umożliwiają treningi indywidualne i grupowe. Program „Strzelnica w powiecie” jest realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) od 2018 r. Początkowo zakładał budowę klasycznych strzelnic w terenie, ale od 2021 r. umożliwia także dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych.

1 Komentarzy

Miała być prawdziwa strzelnica a nie jakaś ściema. No ale cała broń i amunicja pojechała do Ukrainy, nie ma komu szkolić bo nikt nie ma pozwolenia na broń. Ciekawe czy Ruscy też do nas wejdą wirtualnie multimedialnie :P

Dodaj komentarz