"Reforma emerytalna PO-PSL to była praca aż do śmierci"

polityka senioralna państwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości

 

O tym jak działa polityka senioralna państwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w środę (04.01) w Suwałkach poseł Jarosław Zieliński.  

 

Dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński zorganizował w swoim biurze poselskim w Suwałkach konferencję prasową na temat polityki senioralnej państwa. Mówił o tym jak działa w tym zakresie od siedmiu lat Prawo i Sprawiedliwość, ale również o, jego zdaniem, oszustwie jakiego dokonała 10 lat temu Platforma Obywatelska wraz z PSL.

- W 2012 roku rząd kolacji PO-PSL podniósł wszystkim Polkom i Polakom wiek emerytalny do 67 roku życia. Oznaczało to, że kobietom podniesiono wiek emerytalny o siedem lat, a mężczyznom o dwa lata. Gdyby ta pseudo reforma, ta bardzo szkodliwa zmiana weszła w życie, gdybyśmy nie odwrócili jej jako rząd Prawa i Sprawiedliwości w październiku 2017 roku, to dzisiaj w samym województwie podlaskim musiałoby pracować dłużej mniej więcej 87 tysięcy osób. W skali kraju jest to liczba wielokrotnie wyższa. PO i PSL idąc do wyborów w 2011 roku nie miały w swoim programie takiej zapowiedzi, a potem, rok po wyborach taką zmianę wprowadzono. My w swoim programie wyborczym mieliśmy jasno powiedziane, że jeśli wygramy wybory to przywrócimy wiek emerytalny i tak uczyniliśmy. Dziś ponownie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. 

Sprawa polityki senioralnej to jednak nie tylko wiek emerytalny. Poseł wymieniał zasługi PiS w tym zakresie jak np. wprowadzenie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów, czyli tak zwanej "trzynastki" i później "czternastki. Kolejna rzecz to 500+ dla emerytów, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji, rodzicielskie świadczenie uzupełniające MAMA 4+, świadczenie wyrównawcze dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki, czy podwyższenie kwoty renty socjalnej.

- Dodajmy jeszcze do tego to, że podnieśliśmy kwotę wolną od podatku dla wszystkich, w tym także dla emerytów do 30 tysięcy złotych, co oznacza, że jeśli ktoś pobiera emeryturę do 2,5 tys. zł to nie płaci podatku dochodowego. Do tego są programy społeczne, SENIOR+, LEKI 75+, AKTYWNI+. Inwentaryzując te świadczenia składające się na politykę senioralną państwa chcę pokazać, że nie jest to tak jak niektórzy sądzą. Że nasz obóz polityczny, Prawo i Sprawiedliwość, jak PO, PSL, Lewica i inni robi coś jednorazowo na wybory. Jest to system opieki nad seniorami, emerytami, rencistami, nad tymi osobami, które swoje dorosłe zawodowe życie poświęciły pracy i wypracowały z tego tytułu określone prawa, które teraz powinny być przedkładane na konkretne świadczenia państwa wobec nich. Można powiedzieć, że rząd PO-PSL kazał pracować Polakom praktycznie do śmierci, albo przynajmniej wielu Polakom, gdyż do 67 roku to bardzo długo. Nasi przeciwnicy mówili, że system emerytalny się zawali, a mimo, że przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny to się nie zawalił.    

12 Komentarzy

Adrian

04/01/2023

Przypomnę tylko, że PiS w tzw. "kamieniach milowych" zobowiązał się do stopniowego podwyższania wieku emerytalnego.

Na razie skutki cudownej polityki PiS to gigantyczny wzrost zadłużenia, najgorszy w Europie procent nakładów na inwestycje, drożyzna, rekordowa inflacja, miliardy deficytu wyprowadzone z budżetu, zablokowanie młodym jakiejkolwiek szansy na mieszkanie.

 

 

Adrian

05/01/2023

Z ustaleń WP.pl wynika, że władze PiS wydały polecenie, by posłowie partii rządzącej organizowali w całej Polsce konferencje w obronie Daniela Obajtka.

 

Gość

05/01/2023

a kto 10 lat temu doradzał władzy. Może orędownik pracy za ... miskę ryżu. Ten sam, który teraz zapowiedział tarczę ochronną na koszty centralnego ogrzewania. Tylko, że Suwałki to wsparcie ominęło. Jeszcze miska ryżu będzie dobrodziejstwem.

z tej polityki wynika jasno, że bardziej promowani są obywatele którzy nigdzie nie pracują utrzymują się z zasiłków, rent emerytur i to nie wysokich bo stracą. Niestety nie opłaca się pracować dłużej i mieć większą emeryturę skoro wystarczy załapać się na wiek emerytalny nie pracując prawie wcale lub wcale i mieć taką samą emeryturę jak osoba która przepracowała 30-40 lat i takie to prawo i sprawiedliwość

PIS wyborca

05/01/2023

Tylko czemu nie mówicie , ze za obniżeniem wieku emerytalnego kryje się obniżenie świadczenia ? Poprostu niższa emerytura …PiS to największa partia komunistyczna po 1989 i najwięksi złodzieje w dziejach Polski!

Brawo sekretarzu, będziesz miał miejsce na liście wyborczej :P A tak na poważnie, przestań bredzić bo nikogo nie interesuje co było 10 lat temu tylko złodziejstwo Obajtka, inflacja i krętactwa twoje i twoich kumpli z PiS. Może jeszcze każ swoim wójtom i sołtysom pleść te bzdury to ich na taczkach z gnojem wywiozą.

Bredzisz jak zwykle sekretarzu i w dodatku plujesz swoim wyborcom w twarz. Życzę ci jednego, żebyś od tej jesieni już nie pracował bo tylko twoi wójtowie i radni będą na ciebie głosować więc posłem już nie zostaniesz.

Gość

09/01/2023

A w Szwajcarii koło Suwałk to do jakiego wieku pracują? Pewne jest jedno, jest pewien wiek, po przekroczeniu którego powinno się zabronić bycia posłem i odbierać mandat bo taki poseł po prostu gada od rzeczy. Słodkiej emerytury panie sekretarzu :)

Gość

10/01/2023

Idź już na emeryturę Panie Zieliński. Już tyle wstążek przeciąłeś, tyle dróg i ścieżek otworzyłeś i konfetti ci na głowę sypali, starczy już, daj szansę innym. Masz tam Pan w Suwałkach godnych następców.

Dodaj komentarz