Nie będzie korekty linii nr 11 MPK w Suwałkach

Władze Suwałk nie planują korekty linii nr 11 na kursach powrotnych w kierunku ul. Północnej

Władze Suwałk nie planują korekty linii nr 11 na kursach powrotnych w kierunku ul. Północnej, o co zabiegał jeden z suwalskich radnych. 

 

O taką możliwość pytał Jacek Roszkowski z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Jego interpelacja dotyczyła korekty linii 11 MPK w Suwałkach, tak, by jadąc z ul. Kowalskiego i skręcając w ul. Pułaskiego, skręciła w kierunku ul. Chopina i przez ul. Pileckiego kontynuowała trasę ulicą Pułaskiego w kierunku miasta. - Wracający mieszkańcy osiedla Falka linią MPK nr 11 mają utrudniony powrót do swych domów z racji tego, że linia ta wracając z miasta do nich nie zajeżdża, jedzie z ul. Kowalskiego dalej ul. Pułaskiego w kierunku miasta. Mieszkańcy muszą więc wracać na osiedle Falka z ul. Pułaskiego co jest dla nich dużą odległością. Mała zmiana trasy polegająca na objechaniu terenu ul. Chopina i ul. Pileckiego spowoduje, że nasi mieszkańcy będą mogli wysiąść tam gdzie wsiedli. Proszę o zmianę trasy MPK nr 11 dla poprawy jakości życia naszych mieszkańców - argumentował radny. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że analiza przeprowadzona przy udziale Zakładu Komunikacji Miejskiej PGK w Suwałkach Sp. z o.o. wykazała, że linię nr 11 należy pozostawić bez zmian. Biorąc pod uwagę aktualny układ suwalskiej komunikacji miejskiej wprowadzenie wnioskowanej zmiany na 11 obecnych kursach powrotnych w kierunku ul. Północnej spowoduje wydłużenie trasy jednego kursu o 2,2 km. Korekta trasy przejazdu spowoduje ponadto wydłużenie czasu przejazdu na każdym z kursów o 6 minut. W konsekwencji przełoży się to również na przyśpieszenie odjazdu 3 kursów z przystanku początkowego. W oparciu o dostępny system w Zakładzie Komunikacji Miejskiej PGK w Suwałkach Spółka z o.o. dokonano szczegółowej analizy ilości pasażerów korzystających z linii nr 11 wysiadających na przystanku Pułaskiego/Kowalskiego (07), a więc potencjalnych osób, zainteresowanych zmianą trasy. Analizę przeprowadzono za okres od 01.01.2021 do 11.03.2021 r. Wynika z niej, że w dni robocze ilość osób wysiadających jest minimalna i waha się do 3 osób na kursie. Dużo jest również kursów, na których odnotowano brak wysiadających osób. Większa ilość pasażerów zauważalna była tylko w soboty, kiedy funkcjonuje bazar przy ul. Bakałarzewskiej. 

 

- Podkreślić należy również fakt, że miesięczny koszt wprowadzenia tej zmiany wyniósłby 3.288,00 zł. Koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej stale wzrastają, przychody (pośrednio z uwagi na pandemię) maleją, powoduje to, że działalność spółki w zakresie komunikacji jest deficytowa. W obecnej sytuacji budżetu miasta dodatkowe wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji są ograniczone - przekazał włodarz. 

 

- Ponadto mając na uwadze planowaną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz upłynnienie ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic Generała Kazimierza Pułaskiego i Alfreda Wierusza-Kowalskiego przewidziano zmianę geometrii tego skrzyżowania, wykonanie poszerzenia łuków oraz bezpośredniego skrętu z kierunku południowego ul. Gen. K. Pułaskiego w ul. A. Wierusza-Kowalskiego. Ponadto zaprojektowany został skręt w lewo z
ul. A. Wierusza-Kowalskiego w ul. Gen. K. Pułaskiego oraz przebudowa sygnalizacji świetlnej. Dokumentacja przewiduje likwidację możliwości skrętu z kierunku północnego ul. Gen. K. Pułaskiego w ul. F. Chopina. Realizacja powyższej inwestycji została zaplanowana w tym roku. Dlatego też po wykonaniu przedmiotowej inwestycji nie będzie możliwe zorganizowanie kursu linii nr 11 w proponowany przez Pana sposób. Mając na uwadze przedstawione powyżej argumenty uważam, że układ linii nr 11 powinien pozostać bez zmian
- zakończył prezydent.

Dodaj komentarz