Miejskie imprezy a oszczędzanie. Co czeka na mieszkańców w 2023 roku?

Kalendarz imprez organizowanych przez Miasto Suwałki w 2023 roku

 

Koncerty Sarsy i Dawida Kwiatkowskiego, Air Show, Blues Festiwal i Jarmark Folkloru połączony w jedno wydarzenie z konkursem kulinarnym "Sąsiedzi przy Stole" - to niektóre miejskie imprezy, które będą miały miejsce w tym roku w Suwałkach.

 

Władze miasta i dyrektorzy podległych mu instytucji zaprezentowali w czwartek (16.03) w pigułce kalendarz imprez, które będą miały miejsce w Suwałkach w tym roku. W Kawiarence Artystycznej, mieszczącej się w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza po krótce opowiedzieli co czeka mieszkańców w najbliższych miesiącach. Udział w spotkaniu z mediami wzięli Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, jego zastępca Roman Rynkowski, Agnieszka Małka, Naczelnik wydziału Kultury i Sportu, Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im Marii Konopnickiej.

 

Na wstępie głos zabrał prezydent Suwałk, który nie ukrywał, że ze względu na finanse trzeba było ofertę miejską nieco zmodyfikować przez na przykład połączenie dwóch imprez w jedną. Taka sytuacja ma miejsca w przypadku Jarmarku Folkloru i Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego Sąsiedzi przy Stole, które w tym roku połączone zostaną w jedno, dwudniowe wydarzenie po nazwą Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku z kuchnią francuską.

- Rok 2023 jest rokiem wyjątkowym i trudnym. Pozyskiwanie środków finansowych na różne przedsięwzięcia jest bardzo trudne, ale cieszymy się z tego, że nasze propozycje, marka organizowanych imprez, jest na tyle pozytywnie przez wszystkich odbierana, że zachęcenie naszych sponsorów, partnerów do współpracy z miastem i naszymi jednostkami, spotyka się z dobrym odbiorem. Zawsze na ich pomoc w tworzeniu naszych wydarzeń możemy liczyć. Mimo tego nie obyło się bez pewnych korekt, które musimy wprowadzić do kalendarza imprez. Chcemy, żeby nasza oferta nie straciła na swojej atrakcyjności, żeby życie miasta było co najmniej na takim samym poziomie jak w ubiegłych latach, ale pewne zmiany w kalendarzy imprez poczyniliśmy. Z pewnych imprez na obecny czas musimy zrezygnować, inne będziemy chcieli połączyć. 

Wśród wymienionych przez prezydenta tegorocznych imprez znalazły się m.in. Piknik Kawaleryjski, Festiwal Filmowy Wajda na Nowo, czy Air Show na suwalskim lotnisku wraz z koncertem Sarsy i Swiernalisa na powitanie lata. Powróci miejskie święto biegania, choć już bez sponsora tytularnego i pod nazwą Rozbiegane Suwałki. Zmiany zajdą w Suwalskim Blues Festiwalu, którego główna scena przeniesie się na bulwary nad Czarną Hańczą, a koncert otwarcia odbędzie się w Suwałki Arenie, gdzie wystąpi Mrozu. Ma on jednak przygotować specjalny repertuar, pasujący do bluesowej imprezy. Gwiazd Dni Suwałk będzie z kolei Dawid Kwiatkowski. Ponownie odbędzie się marsz ulicami miasta oraz festiwal siły. Włodarz wspomniał również, że plenerowe wydarzenie planuje Państwowa Uczelnia Zawodowa, która zorganizuje Juwenalia na suwalskich bulwarach. Więcej szczegółów jednak na razie nie podano. 

W tym roku obchodzić też będziemy 10-lecie istnienia Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

- Pamiętam ROKiS i Młodzieżowy Dom Kultury. W 2012 roku zapadła decyzja, żeby te dwie instytucje ze sobą połączyć i 26 maja 2013 roku obiekt został oficjalnie otwarty - wspomniał prezydent.  

Następnie oferty swoich placówek zaprezentowali Dyrektorzy Suwalskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Biblioteki oraz Muzeum Okręgowego. Kalendarz będzie jeszcze ewoluował w ciągu roku, a z biegiem czasu będą prezentowane bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych imprez.

 

Dodaj komentarz