Jak izolacja wpływa na uczniów?

Interpelacja Zdzisława Przełomca w sprawie nauczania zdalnego

O podjęcie działań służących łagodzeniu skutków izolacji uczniów w okresie pandemii apeluje Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki. 

 

Przewodniczący skierował do prezydenta interpelację ze względu na zapytania i uwagi mieszkańców, dotyczące obaw o zdrowie dzieci objętych nauczaniem zdalnym. Jak twierdzi, jego rozmówcy wyrażają obawy o stan emocjonalny swoich dzieci, które niemalże od roku nie uczestniczą w stacjonarnych zajęciach szkolnych, a przez to w sposób postępujący tracą relacje społeczne. W wyniku tego, zaburzeniu ulegają ich zdolności 
adaptacyjne i poznawcze oraz wzmaga się poczucie osamotnienia. Do powyższego dochodzi niemal absolutny brak ruchu, co wzmaga nie tylko brak chęci do aktywności poza domem, ale także powoduje, że czas „pozalekcyjny" z reguły jest spędzany również przy monitorze oraz w wirtualnym świecie. Prawdopodobne skutki tych zjawisk, to np. pogorszenie wzroku, skrzywienie kręgosłupa, czy wzrost wagi ciała, ale także problemy emocjonalne. Odczuwanie długotrwałego stresu i negatywnych emocji, może skutkować odczuciem smutku, strachu, złości, zmianą zainteresowań lub ich utratą, a także rezygnacją z życiowych pragnień. 

 

- Czy takie stany mają miejsce w Suwałkach, do końca nie wiadomo. Prawdą jest jednak to, że nikt tego nie bada. Warto jest więc rozpocząć dialog z dziećmi i rodzicami na temat ich przeżyć oraz wątpliwości i lęków, a także próbować rozładowywać nadmiar trudnych emocji. Wydaje się, że są duże możliwości skorzystania z wiedzy wartościowej kadry specjalistycznej zatrudnionej m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także nauczycieli oraz psychologów i terapeutów dostępnych na lokalnym rynku. Celem może być określenie potrzeb uczniów, a następnie przygotowanie społecznej kampanii walki ze skutkami izolacji i dotarcie z nią do młodych Suwalczan - proponuje radny. 

 

Warto w niej zwrócić jeszcze uwagę na czynnik aktywności fizycznej. Bez wątpienia brakuje na co dzień zajęć z wychowania fizycznego oraz tak oczywistych dla klasowej zbiorowości odruchów typu: jak skakanie, bieganie, taniec, okrzyki. Aktywność umiejętnie zaproponowana możliwa jest do zrealizowania w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem boisk, parków i skwerów oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych i placówek  kultury. Miasto Suwałki, dysponując bogatą bazą jest w stanie udostępniać uczniom również atrakcyjną ofertę. Ograniczenie liczby uczestników nie musi być przeszkodą w organizowaniu zajęć poza domem mieszkalnym ucznia. Już dzisiaj zainteresowane dzieci i ich rodzice mówią  np. o potrzebie obejrzenia filmu lub spektaklu, zawierającego się w kanonie lektur szkolnych, gdzie wartością byłaby nie tylko dostępność do literackiego czy teatralnego materiału, ale głównie by zrobić to w jakiejś zbiorowości rówieśniczej, nawet tej najmniejszej. 

Dodaj komentarz