Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Suwałkach

Symboliczne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyło się w środę (27.01) przy ul. Noniewicza, pod obeliskiem upamiętniającym Żydów, dawnych mieszkańców miasta.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony na pamiątkę wyzwolenia 27 stycznia 1945 roku obozu Auschwitz-Birkenau i jest obchodzony od 2005 roku. W czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych zamordowano około miliona Żydów. Dziś w obchodach tego dnia w Suwałkach udział wzięli  Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6. Zebrani złożyli wiązanki kwiatów jako symbol pamięci, szacunku, nadziei i hołdu pomordowanym Żydom.

 

Spotykamy się dziś przy obelisku, który powstał w miejscu, gdzie dawniej mieściła się Wielka Synagoga. Przed laty, Żydzi stanowili jedną trzecią wszystkich mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy tu aby oddać hołd osobom narodowości żydowskiej, dawnym mieszkańcom Suwałk, którzy w 1939 roku zostali spacyfikowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Jesteśmy tu po to, żeby sobie uświadomić do czego prowadzi antysemityzm, nacjonalizm czy rasizm – mówił pod pomnikiem Czesław Renkiewicz.
 

Foto: UM Suwałki

Dodaj komentarz