40% podatników nie złożyło jeszcze PIT

40% podatników nie złożyło jeszcze PIT

Podatnicy rozliczający PIT mają na to czas do końca kwietnia 2021 r. Do urzędów skarbowych wpłynęło dotąd około 60 procent oczekiwanych zeznań. Wielu podatników nie musi nic robić, żeby ich zeznanie zostało rozliczone automatycznie. 

 

Do urzędów skarbowych w województwie podlaskim trafiło dotychczas blisko 292 tys. zeznań podatkowych PIT. Prawie 90 procent zostało złożonych w formie elektronicznej, czyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, dostępnej na www.podatki.gov.pl lub systemu e-Deklaracje. Korzystanie z elektronicznych usług dotyczących rozliczeń podatkowych udostępnianych przez Krajową Administracje Skarbową, pozwala na szybsze, niż w przypadku zeznań papierowych, zwroty nadpłaconego podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. Inaczej jest w przypadku zeznań złożonych papierowo, wówczas czas na zwrot wynosi 3 miesiące. Do tej pory podlaska Krajowa Administracja Skarbowa wypłaciła już blisko 200 mln złotych nadpłaconego PIT. Z kolei podatnicy, którzy muszą w tym roku dopłacić, przelali już prawie 29 mln zł na konta KAS. 

 

Mając na uwadze sytuacje epidemiczną, która panuje w naszym kraju, zachęcamy do dalszego rozliczenia podatku korzystając z jego elektronicznych form. Usługa Twój e-PIT, dostępna na podatki.gov.pl, udostępnia gotowe zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS. Podatnik musi je jedynie uzupełnić o przysługujące ulgi i zatwierdzić, bądź zatwierdzić bez wnoszenia poprawek. Jeśli jednak o tym zapomni, to zeznania PIT-37 i PIT-38, 30 kwietnia zostaną zaakceptowane automatycznie. W przypadku, gdy automatycznie zostanie zaakceptowane zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

 

Jednocześnie przypominamy: Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności. Nie potrzebujesz umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru). Jeżeli chcesz wyjaśnić wątpliwości dotyczące składanego dokumentu - umów wizytę na podatki.gov.pl

Dodaj komentarz