1055. rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę

W środę (14.04) obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. 

14 kwietnia 966 r. to jedna z najważniejszych dat w historii kraju – rozpoczęła jego chrystianizację i dała początek państwowości. W środę (14.04) obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. 

 

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione w 2019 - 22 lutego Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem. Uroczystość obchodzona jest dopiero po raz trzeci i choć jest świętem narodowym, zasadniczo nie różni się niczym od dnia powszedniego. By zagościło na stałe w świadomości społeczeństwa, zrodził się pomysł, by uczcić je, wywieszając biało-czerwoną flagę.

 

- Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana za dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości – podkreśla Jan Klawiter, prezes Fundacji SŁOWO.

 

Chrzest księcia Mieszka I oraz jego najbliższego otoczenia odbył się w Wielką Sobotę 966 r. i miał doniosłe znaczenie dla przebiegu integracji plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu. Przyczynił się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem. Struktury i dostojników Kościoła można było wykorzystać do zadań państwowych. Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

 


Źródło: Wrota Podlasia

1 Komentarzy

Dodaj komentarz