10 lat to za mało? Apelacja ws. zabójstwa w Olecku

Apelacja w sprawie 37-letniej mieszkanki Olecka skazanej za zabójstwo

Prokurator Rejonowy w Olecku skierował apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach, którym skazano za zabójstwo 37-letnią mieszkankę Olecka. Sąd wymierzył jej karę 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator nie zgadza się z tym wyrokiem i żąda w apelacji kary 25 lat pozbawienia wolności.

 

Do zabójstwa doszło w lipcu 2019 roku około godz. 15.00 w mieszkaniu przy ul. Środkowej w Olecku. Zamieszkiwała tam oskarżona z 52-letnim konkubentem. Często spożywali wspólnie alkohol, a potem dochodziło do awantur i kłótni. W trakcie kłótni w dniu zdarzenia kobieta w pewnej chwili złapała za znajdujący się w mieszkaniu nóż kuchenny i dwukrotnie ugodziła nim konkubenta w klatkę piersiową. Następnie kobieta założyła bluzę z kapturem oraz ciemne okulary i wyszła z mieszkania. Zadzwoniła jednak po pogotowie, ale nie udzieliła pomocy pokrzywdzonemu i nie czekała na przyjazd karetki. Została zatrzymana przez Policję godzinę później. Była nietrzeźwa, badanie wykazało ponad 2 promile. Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala, ale pomimo podjętej operacji, zmarł wskutek doznanych obrażeń.

 

Kobiecie przedstawiono zarzut zabójstwa i zastosowano wobec niej tymczasowe aresztowanie. Według uzyskanej opinii psychiatrycznej, kobieta w czasie czynu była poczytalna, choć wymaga leczenia odwykowego od alkoholu. Następnie Prokuratura Rejonowa w Olecku skierowała akt oskarżenia do Sądu. W grudniu 2020 roku zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Suwałkach. Kobieta została uznana za winną zabójstwa i skazana na karę 10 lat pozbawienia wolności. Sąd przyjął, że kobieta nie chciała pozbawić życia, a jedynie zadając ciosy nożem przewidywała, że może zabić i się na to godziła.

 

Takiemu wyrokowi sprzeciwił się prokurator i zaskarżył go do Sądu II instancji. W apelacji prokurator domaga się wymierzenia kary 25 lat pozbawienia wolności, podnosząc, że zadanie aż dwóch ciosów nożem w klatkę piersiową wskazuje ewidentnie, iż oskarżona chciała pozbawić życia pokrzywdzonego. Oskarżona była świadoma do czego musi doprowadzić zadanie ciosu nożem w klatkę piersiową, bo wcześniej była już karana za podobny czyn. Otóż w toku śledztwa ustalono, że kobieta w 2011 roku została skazana na karę pozbawienia wolności za spowodowanie nożem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego śmiercią innego mężczyzny. Do tamtego zdarzenia doszło w Olecku w 2010 roku i wówczas również kobieta zadała ciosy nożem w klatkę piersiową. Zdaniem prokuratora oskarżona nie zmieniła swojego trybu życia i brak jest po jej stronie jakichkolwiek okoliczności łagodzących. Apelację prokuratora będzie rozpoznawał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

1 Komentarzy

A co z zabójstwem małej Blanki z Olecka? Co sie stało z matką, kto jest sprawcą i czemu sprawa została przeniesiona i nikt nie został skazany?

Dodaj komentarz