Grudniowe spotkania przy szachownicy z Fundacją Jaćwież

Fundacja Jaćwież turniej szachowy

52 zawodników wzięło udział w zawodach szachowych Fundacji Jaćwież, które przez dwa weekendy rozgrywano w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach.

 

W dniach od 12 do 13 grudnia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach odbyła się pierwsza część "Grudniowych spotkań przy szachownicy z Fundacją Jaćwież". W zawodach wzięły udział 52 osoby z Ełku oraz Suwałk i okolic (grupa A - 12 os., grupa B - 6 os., grupa C - 10 os., grupa D - 24 os.). Organizatorem imprezy była Fundacja Jaćwież, a zawody przeprowadzili licencjonowani sędziowie PZSzach: Paweł Jaroch (IA) oraz Anna Kosakowska-Jaroch (I). Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, drobny upominek, a najlepsi nagrody rzeczowe i szachowe statuetki.

Grupa A

Zawody rozgrywane są na dystansie 9 rund, z czasem umożliwiającym zdobycie kategorii centralnej (60 minut + 30 sekund za każde posunięcie). Po pierwszych trzech rundach z kompletem zwycięstw prowadzi Dawid Jasiulewicz z KSz Hańcza Suwałki. Najlepszy zawodnik Fundacji Jaćwież Jakub Pojawa zajmuje 3 miejsce.

Grupa B

Do rozegrania turnieju trzeba było zastosować system 2-kołowy, z czasem 30 minut + 30 sekund za każde posunięcie. Jest to tempo stosowane w pozostałych grupach umożliwiające zdobycie wszystkich kategorii okręgowych oraz "I-ki" kobiecej. O miejsca medalowe walka była bardzo zacięta. Ostatecznie lepszą punktacją pomocniczą wybrała Hania Butkiewicz przed Julią Boguszewską oraz Kacprem Boguszewskim (wszyscy KSz. Hańcza Suwałki). Dodatkowo Hania i Julka wypełnili swoje 2 normy na I kategorię. Pozostałe miejsca wywalczyli: 4. Mikołaj Gugała, 5. Adam Orłowski , 6. Aleksander Dadura (wszyscy Fundacja Jaćwież/SP nr 11 Suwałki).

Grupa C

W grupie dla zawodników o rankingu PZSzach 1400 bezapelacyjnie wygrał Grzesiek Litwin z Fundacji Jaćwież. Zdobył 6 punktów z 7 rozegranych partii i po długim oczekiwaniu na swoją upragnioną III kategorię udało się ją wywalczyć dzisiaj. Najlepszą dziewczynką została Natalka Wasilewska, która zajęła 3 miejsce (KSz. Hańcza Suwałki). Pośrodku znalazł się Kuba Gwiazdowski, zajmując 2 miejsce (SP nr 11 Suwałki).

Grupa D

Najniższa grupa przeznaczona była dla zawodników z przedziałem rankingowym od 1000 do 1250 punktów PZSzach. Poza dwoma zawodnikami, aż 22 osoby, to dzieci 7-9 letnie. Świadczy to o dużym zainteresowaniu w najmłodszych grupach wiekowych. Turniej miał jednego faworyta, Bartosza Andruszkiewicza z Suwałk, który wygrał wszystkie partie zajmując I miejsce i zdobywając od razu IV kategorię! Kolejne sześć miejsc, to najazd zawodników z Ełku, którzy zajęli następujące pozycje: 2. Michał Drewniak, 3. Konrad Piwowarczyk, 4. Michał Fiodorow, 5. Michał Rydzewski, 6. Karolina Nowak (najlepsza dziewczynka), 7. Igor Krysiewicz.

IV kategorię wywalczyli: Bartosz Andruszkiewicz, Michał Drewniak, Konrad Piwowarczyk, Karolina Nowak,

V kategorię wywalczyli: Michał Fiodorow, Michał Rydzewski, Ola Wasilewska, Gabriela Hołdyńska, Gabriela Szkiruć, Karolina Krysiewicz.

 

W kolejny weekend "Grudniowe spotkania przy szachownicy z Fundacją Jaćwież" były organizowane w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. Zawody prowadzili IA Paweł Jaroch oraz I Anna Kosakowska-Jaroch. Poszczególne turnieje były rozgrywane bardzo zacięcie, a zawodnicy walczyli o czołowe miejsca i kategorię do ostatniej rundy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek, a zwycięzca grupy oraz najlepsza dziewczyna, pamiątkową statuetkę. Z kolejnych planów fundacja musiała zrezygnować z powodu wprowadzonych obostrzeń: Świątecznego Turnieju Szachowego oraz XXII Międzynarodowego Turnieju Szachowego Ferie Zimowe 2020. Udało się przeprowadzić Wigilijny Turniej Szachowy w Klasie 7A. Turniej klasowy przeprowadzony był w formule drużynowej ("kloc"), a wyniki są następujące:

1. Julia Szkiruć + Szymek Wawrukeiwicz

2. Marianka Dąbrowska + Maciek Bienio

3. Zosia Wielgat + Kinga Gładyszewska

4. Dawid Laszkowski + Olek Dadura

5. Damian Romanowski + Olaf Pawłowski

6. Filip Butkiewicz + Oliwka Dawidowicz oraz Kacper Zajkowski + Piotr Iracki

GRUPA A:

1. Hubert Pieszulis - SP nr 11/KSz Hańcza Suwałki

2. Jan Butkiewicz - SP Nowa Wieś/KSz Hańcza Suwałki

3. Jakub Pojawa - SP nr 11/Fundacja Jaćwież

Wywalczone kategorię: I - JAN BUTKIEWICZ

GRUPA B:

1. Dominika Racis - SP Koszarawa/KSz Hańcza Suwałki

2. Mateusz Wasilewski - SP nr 10/KSz Hańcza Suwałki

3. Weronika Racis - SP Koszarawa/KSz Hańcza Suwałki

Wywalczone kategorię: norma na I kat. - Dominika Racis i Weronika Racis

GRUPA C:

1. Przemek Doszuta - SP nr 10 Suwałki

2. Bartosz Andrukiewicz - ZS nr 6 Suwałki

3. Wojtek Doszuta - SP nr 10 Suwałki

Wywalczone kategorię: III - Przemek i Wojtek Doszuta oraz Bartosz Andrukiewicz

GRUPA D:

1. Luiza Kołosza - KSz Hańcza Suwałki

2. Jan Szeraniewicz - KSz Hańcza Suwałki

3. Karolina Nowak - Ełk

Wywalczone kategorię: III - Luiza Kołosza, IV - Jan Szeraniewicz i Mateusz Szkiruć, V - Fabian Mazalewski, Dominik Chomicz, Łukasz Zieliński, Michał Bołtrukanis, Jakub Bobrowski.

 

1 Komentarzy

Jurek Kiler

26/12/2020

Ja też kiedyś grałem w kloca na Gołej Zośce w pierwszych nieoficjalnych MP, w parze z Kucykiem, przyszłym GM. Zajęliśmy drugie miejsce. Nie pamiętam już kto wygrał, bo to było dawno temu.

Dodaj komentarz