Trzy popularne diety niskowęglowodanowe. Którą wybrać?

Trzy popularne diety niskowęglowodanowe. Którą wybrać?

 

Węglowodany to jeden z najważniejszych składników odżywczych i podstawowe źródło energii dla organizmu.

 

Twórcy i miłośnicy diet niskowęglowodanowych uważają je jednak za główną przyczynę otyłości i innych chorób dietozależnych. Na czym polegają popularne diety o obniżonej zawartości węglowodanów? Czy takie sposoby żywienia są zdrowe?

 

Dieta Atkinsa 

Dieta Atkinsa, jak każda dieta niskowęglowodanowa, zakłada znaczne ograniczenie węglowodanów oraz zwiększenie podaży białka i tłuszczu. W tym modelu żywienia wyróżniamy cztery fazy: wprowadzającą, utraty masy ciała, przedkonserwacyjną i utrzymania masy ciała. Dokładna podaż składników odżywczych i lista produktów dozwolonych zależy od etapu diety. W diecie Atkinsa praktycznie bez ograniczeń można spożywać mięso, ryby i owoce morza, jaja, tłusty nabiał, tłuszcze roślinne i warzywa o obniżonej zawartości węglowodanów. Z jadłospisu wyklucza się nie tylko żywność wysokoprzetworzoną, ale także produkty zbożowe, warzywa skrobiowe i większość owoców. 

 

Dieta paleo 

Dieta paleo, nazywana również dietą jaskiniowców, nawiązuje do modelu żywienia naszych przodków. W czasach paleolitu nie było przetworzonej żywności, człowiek nie miał także dostępu do produktów zbożowych czy nabiału. Jadł to, co sam zdobył, czyli głównie mięso, ryby, owoce i warzywa. Współczesna wersja diety paleo uwzględnia także jaja, masło, orzechy i tłuszcze roślinne (w ograniczonych ilościach). Posiłki w diecie jaskiniowców są głównie białkowo-tłuszczowe. 

 

Dieta ketogeniczna  

Dieta ketogeniczna to najpopularniejsza z diet niskowęglowodanowych. Jej nazwa pochodzi od stanu ketozy, który powstaje w organizmie, gdy spożywamy niewielkie ilości węglowodanów. W stanie ketozy żywieniowej podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała, w tym mózgowych, stają się ciała ketonowe (produkty metabolizmu tłuszczu), a nie glukoza (produkt metabolizmu węglowodanów). Dieta ketogeniczna znalazła zastosowanie w leczeniu niektórych chorób (epilepsji i innych schorzeń neurodegeneracyjnych). Coraz częściej stosowana jest także w celu redukcji masy ciała. Odpowiednio zbilansowany jadłospis diety ketogennej uwzględnia między innymi: mięso, tłuste ryby, owoce morza, jaja, dobrej jakości nabiał i tłuszcze roślinne oraz orzechy. Dozwolone są także warzywa niskoskrobiowe i owoce jagodowe. 

 

Którą dietę niskowęglowodanową wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zmiany w jadłospisie, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Odpowiednio zbilansowana dieta ketogeniczna jest dobrym wyborem, o ile nie występują żadne przeciwwskazania do jej stosowania. Zbyt duże ilości białka w diecie powodują problemy u osób z chorobami nerek, wątroby i trzustki. Z kolei wysoka podaż tłuszczów (szczególnie pochodzenia zwierzęcego) nie jest wskazana u osób obciążonych schorzeniami układu krążenia. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie:

https://www.maczfit.pl/blog/dieta-ketogeniczna-zasady-i-przeciwwskazania-na-czym-polega-dieta-keto/

Dodaj komentarz