Listwa zaciskowa – jak wybrać?

Listwa zaciskowa – jak wybrać?

Lista zaciskowa to element, bez którego instalacje elektryczne wyglądałyby dziś zupełnie inaczej. Dzięki niej można nie tylko łączyć przewody, ale także skutecznie rozdzielać tory prądowe. Czym kierować się przy wyborze listwy zaciskowej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

 

Typy i rodzaje listew zaciskowych

Każda listwa zaciskowa ma nieco inne zastosowanie i pasuje tylko do określonych typów instalacji. Niektóre z nich doskonale sprawdzą się w użytku domowym. Inne z kolei przeznaczone są przede wszystkim do pracy przy zaawansowanych instalacjach wysokiego napięcia. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze typy listew zaciskowych i czym kierować się przy ich wyborze.

 

Zaciski śrubowe

W zaciskach śrubowych główną rolę pełnią, jak sama nazwa wskazuje, śruby. To one mają za zadanie utrzymywać przewód w konkretnym miejscu. Najczęściej stosuje się je w instalacjach o umiarkowanym napięciu, np. w okablowaniu domowym. Tego typu listwa zaciskowa – o ile jest wysokiej jakości – odznacza się wysoką wytrzymałością i w określonych warunkach można z powodzeniem stosować ją długoterminowo. 

 

Ostrożnie dokręcaj zaciski śrubowe. Jeśli zrobisz to zbyt mocno, możesz poważnie uszkodzić przewody. Wtedy w najlepszym wypadku instalacja po prostu przestanie działać tak, jak powinna. W najgorszym – doprowadzisz do bardzo niebezpiecznego zwarcia. 

 

Złącza barierowe

Złącza barierowe w pewnych kwestiach przypominają zaciski śrubowe. W obu przypadkach podstawą mechanizmu, który ma przytrzymać kable, jest śruba. Barierowe listwy zaciskowe często mają jednak kilka punktów końcowych. W związku z tym między zaciskami montuje się dodatkowo niewielkie bariery. 

 

Lista zaciskowa z barierami czasem wyposażona jest też w dodatkowe pokrywy, które chronią okablowanie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Często wykorzystuje się je w miejscach, w których istnieje podwyższone ryzyko powstawania zwarć. 

 

Listwy wtykowe

W listwach wtykowych stosuje się niewielkie dźwignie sprężynowe, które skutecznie utrzymują przewody w określonej pozycji. Pod pewnymi względami są one bezpieczniejsze od zacisków śrubowych. Dlaczego? Ponieważ w ich przypadku nie istnieje ryzyko zbyt mocnego dokręcenia śruby – kable podtrzymuje sprężynowy mechanizm. Wtykowa lista zaciskowa musi więc być najwyższej jakości, aby dźwignie były w stanie skutecznie utrzymać przewody. 


W ofercie sklepu tme.eu znajdziesz się wytrzymałe i wielofunkcyjne listwy zaciskowe. Sprawdź nasz asortyment i wybierz jeden z zestawów zacisków do użytku domowego lub komercyjnego.

Dodaj komentarz