Jak wygląda leczenie alkoholizmu - terapia antyalkoholowa?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu - terapia antyalkoholowa?

 

Alkoholizm to choroba, która wyniszcza w wyjątkowo podstępny sposób. Wywołuje poważne skutki zdrowotne, zarówno w odniesieniu do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, i wywiera ogromne piętno na życie samego chorego i całej jego rodziny. Zatrzymać ten proces może jedynie leczenie alkoholizmu, które jest złożonym procesem, niemożliwym do przeprowadzenia bez zaangażowania głównego zainteresowanego. Jak wygląda leczenie uzależnienia? Co warto wiedzieć na ten temat?

 

1. Jak przebiega leczenie alkoholizmu?

2. Metody leczenia alkoholizmu

3. Praca indywidualna czy grupowa w leczeniu uzależnienia

 

Oczywiście, w leczeniu alkoholizmu ważną rolę pełni nie tylko sam proces leczenia, ale również wszystko, co dzieje się potem. Właśnie dlatego często mówi się, że aby leczenie alkoholizmu -  terapia antyalkoholowa przyniosła pożądany skutek, kluczowa jest determinacja samego chorego.

 

Jak przebiega leczenie alkoholizmu - terapia antyalkoholowa?

To, w jaki sposób powinno przebiegać leczenie, jest wynikiem kilku czynników: tego, jak zaawansowana jest choroba alkoholowa, jakie objawy choroby alkoholowej występują u danej osoby, czy głów alkoholowy jest nieopanowany czy też chory w pewnym stopniu go kontroluje.

 

Pierwszym krokiem jest zawsze diagnostyka. W poradniach i ośrodkach terapii uzależnień można liczyć na fachowe konsultacje z lekarzem, lekarzem psychiatrą, terapeutą. To ekspert rozpoznaje sytuację i wspólnie z chorym określa gotowość do podjęcia leczenia. Czasem chorobie towarzyszą współistniejące zaburzenia (np. psychiczne), a prawidłowo prowadzona terapia alkoholizmu musi uwzględniać także i je. Finał stanowi ułożenie indywidualnego planu terapeutycznego.

 

Co później. Często leczenie rozpoczyna się od detoksu alkoholowego, czyli odtrucia. To jedna z najtrudniejszych faz, w której szczególnie dokucza głód alkoholowy i objawy zespołu abstynencyjnego. Dopiero teraz możliwe jest przejście do terapii podstawowej, stanowiącej odpowiedź na to, jak leczyć alkoholizm.

 

Metody leczenia alkoholizmu - terapia antyalkoholowa

Obecnie stosowane sposoby leczenia alkoholizmu to:

  • terapia ambulatoryjna w poradni leczenia uzależnień,
  • terapia na dziennym oddziale odwykowym,
  • terapii w całodobowym ośrodku.

Ostatnia opcja z pewnością wykazuje największą skuteczność. W każdym przypadku do terapii może zostać włączone leczenie farmakologiczne.

 

Praca indywidualna czy grupowa w leczeniu uzależnienia

Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych najczęściej łączą terapię indywidualną z grupową. Praca indywidualna pozwala skupić się na sobie, zaś zajęcia w grupach to szansa na wymianę doświadczeń i budowanie relacji z osobami mającymi podobny problem.

 

Prywatny ośrodek terapii i leczenia uzależnień Be Free

Adres:

ul. Słoneczna 18, 62-561 Ślesin

Telefony:

+48 535 100 111, +48 536 100 111

Strona WWW:  

https://www.terapia-befree.pl/

 

Materiał zewnętrzny

1 Komentarzy

W Suwałkach najlepsza siedzi się zamkniętemu i nic nie trzeba robić. Brak terapii pozwala na zajęcie się sobą, czasem tam godzinę dziennie głupoty gadają ja korzystam często by odpocząć 

Dodaj komentarz