Czym jest sprzęgło samochodowe i z czego się składa?

Czym jest sprzęgło samochodowe i z czego się składa?

Zdjęcie sprzęgła ze strony autodoc.pl

 

Słowo sprzęgło jest znane wszystkim właścicielom samochodów. Ale podczas gdy większość ludzi wierzy, że ich samochód działa dzięki niemu, tylko niewielki procent właścicieli kiedykolwiek zmierzył się z naprawą sprzęgła i naprawił je samodzielnie. I mają rację, ponieważ lokalni eksperci serwisowi wykonują wszystkie prace prawidłowo i szybko. Ale nadal ważne jest, aby wiedzieć, jak działa sprzęgło.

 

Jak działa sprzęgło?

Sprzęgło lub wysprzęglik to mechanizm w samochodzie, który doprowadza do kontaktu silnika i skrzyni biegów. Sprzęgło nie tylko styka, ale także rozłącza się przy zmianie biegów lub hamowaniu. Główną funkcją sprzęgła jest utrzymanie tarcz na dwóch wałach połączonych przez tarcie. Sprzęgło pozwala również na ich łatwe rozdzielenie. Ponieważ wał silnika porusza się, a wał napędowy jest nieruchomy, nie można go rozebrać bez użycia sprzęgła. Dzięki sprzęgłu wały delikatnie ocierają się o siebie, a obroty płynnie przyspieszają, co ułatwia ściąganie i jazdę.

 

Jeśli kontakt między wałami zostanie zerwany zbyt szybko i gwałtownie, unieruchomiony wał napędowy zakleszczy wał silnika, powodując w najlepszym wypadku przeciągnięcie samochodu, a w najgorszym awarię układu sprzęgła, której korekta jest dość kosztowna. Aby uniknąć zepsucia układu sprzęgła, należy znać nie tylko zasadę jego działania, ale także urządzenie. Głównymi elementami układu sprzęgła są: 

 

  • siłownik sprzęgła i elementy sterujące;
  • system ciśnieniowy;  
  • mechanizm zwalniający.

 

Istnieją różne odmiany sprzęgieł, a klasyfikacja opiera się na kilku cechach. 

 

Od tych cech zależy działanie systemu, ale różnic nie ma wiele. Istnieją dwa rodzaje sprzęgieł skrzyni biegów:

 

1) mechaniczne 

2) hydrauliczne. 

 

Zasada działania sprzęgła uruchamianego mechanicznie 

Dopóki pedał nie jest wciśnięty, koło zamachowe i płyta podporowa są mocno do siebie dociskane. Cały moment obrotowy jest przenoszony z wału napędowego na wał główny obudowy. Po naciśnięciu pedału zaczyna się poruszać linka ciągnąca dźwignię widelca. Widełki zaczynają poruszać łożysko zwalniające, które działa na płatki koszyka. Gdy łożysko naciska na płaty, płyta powrotna przesuwa się, powodując luz między płytą przekładni, kołem zamachowym i płytą powrotną, co przerywa komunikację między silnikiem a skrzynią biegów.

 

Zasada działania sprzęgła uruchamianego hydraulicznie 

Jak już wspomniano, płyn hamulcowy, na przykład, może działać jako przewód sterujący. Gdy trzeba zmienić prędkość, wciskamy pedał. Tłok w cylindrze głównym naciska na płyn, który tworzy ciśnienie w przewodzie, popychając tłok w cylindrze slave. Ten ostatni tłok wymusza ruch widełek sprzęgła, które poprzez łożysko zwalniające naciska na kosz i rozłącza napęd i wał napędowy. Po zwolnieniu pedału widełki wracają do pierwotnej pozycji dzięki działaniu sprężyny. 

 

Tak właśnie działa układ sprzęgła samochodowego. Mechanizm nie jest skomplikowany nie tylko w budowie, ale i w działaniu. Ale bardzo trudno jest prowadzić samochód bez sprzęgła. Powodzenia na drodze.

Dodaj komentarz