Niewielkie zainteresowanie protestem ws. herbu Suwałk

"Marsz Prawdziwego Herbu Suwałk"

 

Zmiany decyzji prezydenta i radnych w sprawie przyjęcia nowego herbu Suwałk domagają się uczestnicy protestu, który we wtorek (04.10) odbył się w Parku Konstytucji 3 Maja i pod suwalskim Ratuszem.

 

W środę 28. września suwalscy radni większością głosów przyjęli projekt uchwały ws. herbu Miasta Suwałk. Przed kilkoma laty władze miasta postanowiły zająć się tym tematem ponieważ Komisja Heraldyczna, działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji uznała go za niezgodny z przyjętymi zasadami. Cała procedura trwała trzy lata podczas której powstawały kolejne wersje herbu budzące raz sprzeciw Komisji Heraldycznej, innym razem mieszkańców. Ostateczny projekt pojawił się w lipcu tego roku, a przed tygodniem został zatwierdzony przez Radę Miasta.

 

Nie wszyscy ze zmianą się jednak zgadzają. W związku z tym dziś zorganizowany został marsz pod hasłem "Marsz Prawdziwego Herbu Suwałk" po to, aby wyrazić niezadowolenie ze zmiany herbu i sprzeciw wobec głosowania radnych, którzy zdaniem protestujących, powinni reprezentować mieszkańców. Zebrani chcą, żeby radni wycofali się ze swojej decyzji.

- Oczekujemy od prezydenta i radnych, że wycofają się ze swojej decyzji i pozostaniemy przy herbie Suwałk, który podoba się mieszkańcom i który powinien obowiązywać w całym naszym mieście. Wierzymy, że nie jest jeszcze na to za późno - mówił Piotr Wasilewski, jeden z organizatorów protestu.

Zdaniem Piotra Wasilewskiego nowy herb nie podoba się mieszkańcom, a to ich głos powinien być najważniejszy. Jego zdaniem zmiana spowodowana była nie dlatego, że Komisja Heraldyczna uznała go za niezgodny z przyjętymi zasadami, a z chęci posiadania przez prezydenta i przewodniczącego insygniów.

- Nie Komisja Heraldyczna, której opinie nie są wiążące, jest najważniejsza. Najważniejsi są mieszkańcy Suwałk. Po prostu. Władze miasta tłumaczą, że zmiana była konieczna, ponieważ herb nie był zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną. Dotychczas wiele miejscowości ma taki herb, który przez komisję nie jest zaakceptowany. W Suwałkach herb też funkcjonował przez wiele lat, dlatego chcielibyśmy powiedzieć jaka jest prawdziwa przyczyna - chodzi o insygnia prezydenta Renkiewicza i przewodniczącego Przełomca. Pan prezydent wpadł na taki pomysł, żeby razem z przewodniczącym nosić takie pozłacane insygnia, które zamówiono już trzy lata temu. One też są do zmiany, bo zostały zamówione z poprzednią wersją herbu. Już teraz zostało wydane przynajmniej 50 tysięcy złotych, bo o takiej kwocie wiemy. Oczywiście z pieniędzy mieszkańców Suwałk. W związku z tym prezydent Renkiewicz wbrew głosom mieszkańców doprowadził do zmiany herbu.

Dziś zebrani spotkali się w Parku Konstytucji 3 Maja skąd przemaszerowali pod pobliski Urząd Miasta. Mieli ze sobą transparenty z hasłem "zamiast herbu zmień Renkiewicza. W przemarszu udział wzięło 10 osób.

 

8 Komentarzy

walerian

05/10/2022

Kolesie mówią że reprezentują tysiące mieszkańców Suwałk, a tymczasem wyniki Wasilewskiego w wyborach samorządowych z listy PIS do Rady Miejskiej to 186 głosów, a Rydzewskiego z listy PIS to 209 głosów. Pamiętajmy z listy PSI-u!I Mieszkańcy Suwałk nie wybrali tych pisowskich działaczy, a bezsensowne suwalskie media określają ich jako młodych społeczników, choć to zwykli PISowcy...

Drzewko

05/10/2022

Remont Ratusza, zmiana Herbu, naprawa kostki co kilka lat - na to są pieniądze, spółki miejskie jadą na kredytach, podwyżek brak dla pracowników. Czesiu zadowolony, będzie kandydował na następną kadencję i dalej śmiał się , że nie ma kontrkandydata. 

Niewielkie bo i tak nic to nie zmieni a tym bardziej jak ten cały głos Suwałk to PiS a ich już każdy ma dość , poza tym potrafią tylko krytykować innych i myślą że ludzie ich w wyborach wybiorą bo tylko o to chodzi a jakby się tak stało to zniszczą wszystko jak teraz cały kraj i normalnych ludzi . Zwykłe pokolenie PiSu szukają tylko rozgłośni jacy niby oni dobrzy i dbający o nas a rzeczywistość jest inna ale wiadomo znajdą naiwnych jak propaganda TVP .

Dodaj komentarz