Województwo podlaskie dołączyło do ogólnopolskiej kampanii wspierania działań przeciwdziałających depresji, zainicjowanej w 2022 roku przez Komisję Europejską i Alians Przeciw Depresji.
W piątek 23. maja samorządowcy z regionu podpisali deklarację, w której wyrazili chęć upowszechnia w społecznościach lokalnych wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu choroby, z którą tylko w Polsce – według różnych szacunków – może zmagać się od 1,2 mln do nawet 4 mln ludzi. Znaczna część z nich nie otrzymuje żadnego wsparcia.
Deklaracja została podpisana w trakcie konferencji „Podlaskie przeciw depresji” zorganizowanej 23 maja br. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, a Partnerem Alians Przeciw Depresji. Konferencja odbyła się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. To już piąta tego typu inicjatywa w naszym kraju. Po Warszawie, Śląsku i Zagłębiu, Pomorzu Zachodnim oraz Podkarpaciu przyszedł czas na województwo podlaskie.
- Jesteśmy w szczególnym miejscu. Jesteśmy przy granicy, gdzie trwa wojna w Ukrainie. Boimy się tej wojny. Bez wątpienia ma to przełożenie na nasze życie i na życie naszych dzieci – powiedziała Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, otwierając konferencję.
Białostockie wydarzenie poświęcone było przede wszystkim problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Z danych organizacji pozarządowych wynika, że każdego dnia co najmniej sześcioro nieletnich w Polsce podejmuje próbę samobójczą.
- Komisja Europejska mówi wyraźnie – zdrowie psychiczne, w szczególności zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to jedno z największych wyzwań tej dekady. Chodzi o to, aby w środowisku cyfrowym dzieci były bezpieczne, abyśmy przeciwdziałali cyberprzemocy i nienawiści w Internecie, abyśmy rozwijali profilaktykę zdrowia psychicznego, ale także abyśmy budowali i rozwijali inicjatywy lokalne – przekonywała dr Katarzyna Smyk, Dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Istotną częścią konferencji były panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, "Depresja dzieci i młodzieży w dobie technologii cyfrowych", skupiał się na współwystępowaniu i wzajemnym wpływie mediów społecznościowych, cyfrowego przeciążenia oraz symptomów depresyjnych u młodych osób. Coraz częściej w dyskursie publicznym mówi się bowiem o tym, że nie tylko Internet w nadmiarze wpływa na kłopoty ze zdrowiem psychicznym, ale także kłopoty ze zdrowiem skłaniają do nadużywania Internetu
Drugi panel dyskusyjny, „Depresja dzieci i młodzieży – wyzwania, potrzeby, działania”, koncentrował się na skutecznych formach diagnozowania i wsparcia w leczeniu depresji u młodych ludzi. Jak zaznaczali eksperci biorący udział w dyskusji, jedną z kluczowych kwestii w tym kontekście jest wczesne dostrzeżenie problemu i podjęcie działania. Pierwszym krokiem może być chociażby zgłoszenie się do jednego z punktów Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Ich oferta kierowana jest do osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.
- Psycholog to nie jest osoba, do której trzeba przyjść, kiedy jest już bardzo źle. Można przyjść zawsze – zaznaczała Marta Brzezina, psycholog dzieci i młodzieży z SPSPZOZ w Suwałkach.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podpisanie Deklaracji Przeciw Depresji przez samorządowców z województwa podlaskiego, którzy zobowiązali się w ramach swoi kompetencji do dołożenia szczególnych starań na rzecz uznania dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach lokalnych wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji. Deklarację podpisali: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Wiceprezydenci Białegostoku, Łomży i Suwałk, starostowie, wicestarostowie oraz przedstawiciele powiatów augustowskiego, bielskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego oraz siemiatyckiego.