Czerwona strefa w całej Polsce

Koronawirus nowe zasady

Zakaz działalności stacjonarnej w lokalach gastronomicznych i restauracjach czy przemieszczanie się osób do 16 roku życia tylko pod opieką dorosłego to nowe obostrzenia, które przekazał w piątek (23.10) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

Kluczowe zmiany jakie zostały wdrożone to m.in praca w trybie zdalnym szkół podstawowych w klasach od 4 do 8. Wszystko po to, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16. roku życia jest możliwe tylko pod opieką dorosłego. Z kolei lokale gastronomiczne i restauracje mogą serwować swoje usługi jedynie na wynos i dowóz. Zamknięte zostały sanatoria, a także ograniczono swobodę przemieszczania się osób powyżej 70 roku życia. 

 

- Te obostrzenia są poważne, ale liczę też na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy - wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne. Musimy zahamować przyrosty zakażeń. Obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia. O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown. Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną - mówił Morawiecki.

 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

 

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:

 

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

 

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Dodaj komentarz