Wernisaż wystawy Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń

Wernisaż wystawy "Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń” odbędzie się w najbliższy piątek, 14 maja o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Andrzeja Wajdy 3 w Suwałkach.

 

Galeria Sztuki Stara Łaźnia zaprasza na przekrojową wystawę malarstwa, rysunku i fotografii wybitnego artysty Andrzeja Strumiłły. Wśród ponad 200 eksponatów zobaczymy prace z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych spadkobierców artysty, również te nieprezentowane wcześniej w Suwałkach. To kolejna ważna wystawa w prowadzonej przez Suwalski Ośrodek Kultury Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Ekspozycja pod tytułem „Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń” prezentuje dzieła z bogatego dorobku twórczego tego wybitnego artysty i ogromnej liczby dyscyplin, które uprawiał: malarstwo, rysunek i fotografię, rzeźbę. Wystawa będzie prezentowana przez blisko pół roku, od kwietnia do września 2021 r.

 

Założeniem artystycznym wystawy była prezentacja zróżnicowanej, przekrojowej ekspozycji, z zaakcentowaniem najbardziej charakterystycznych cech twórczości Andrzeja Strumiłły. Wśród wielości eksponatów – zobaczymy ich przeszło dwieście! – obecne są także takie, które dotąd nie były prezentowane w Suwałkach. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych spadkobierców artysty.

 

Bogatą ekspozycję uzupełniają niezwykły artystyczny katalog, plansze przedstawiające odręczne notatki i szkice artysty, pamiątki oraz pokazy cyfrowe. Warto podkreślić, że słowo wstępne do katalogu skreślił „artysta słowa”, poeta i eseista Wojciech Kass, a autorem zamieszczonej w katalogu biografii Andrzeja Strumiłły jest jego biograf, wydawca i animator kultury Zbigniew Fałtynowicz. Kuratorem wystawy jest Anna Strumiłło.

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie krótki koncert Gabriela Balukiewicza, rodowitego suwalczanina, wirtuoza akordeonu. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. W 2019 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie akordeonu. Dokonał prawykonań nowych utworów na akordeon solo, akordeon w różnych formacjach kameralnych oraz na większą obsadę wykonawczą. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Studyjnym  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilera w Łodzi oraz z Teatrem Ludowym w Krakowie. 

 

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym z ograniczoną liczbą uczestników. Transmisję z wernisażu będzie można oglądać online na oficjalnych profilach Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury, Galerii Sztuki Stara Łaźnia, Pogodnych Suwałk i Dwutygodnika Suwalskiego oraz na profilu Suwalskiego Ośrodka Kultury na kanale YouTube.  

 

dfghjkl

Dodaj komentarz