Czy da się schudnąć jedząc tłusto? Przewodnik po diecie ketogenicznej

Czy da się schudnąć jedząc tłusto? Przewodnik po diecie ketogenicznej

 

Osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę, zrzucić trochę zbędnych kilogramów i dodatkowo zwiększyć wydolność swojego organizmu szukają skutecznych sposobów, metod oraz diet, które szybko pomogą im osiągnąć wymarzone rezultaty. Wielu z nich zastanawia się nad tym, czy da się schudnąć nie zmieniając swoich przyzwyczajeń żywieniowych, które opierają się głownie na tłustych pokarmach? Okazuje się, że jest to możliwe!

 

Wiele diet opartych na tłuszczach, takich jak dieta ketogeniczna, pozwala na utratę wagi. Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiednim bilansie kalorii i upewnić się, że pochodzą one z zdrowych źródeł tłuszczów, takich jak oleje roślinne, orzechy i awokado. Warto również pamiętać, że każdy organizm jest inny i dieta, która działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety.

 

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna, zwana również dietą keto, jest to dieta niskowęglowodanowa, która polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Celem diety jest wywołanie stanu ketozy, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii zamiast węglowodanów.

 

Dieta ketogeniczna jest często stosowana w leczeniu padaczki, ale także bywa stosowana w celu utraty wagi. W diecie tej należy unikać produktów zbożowych, owoców, warzyw z dużą zawartością skrobi i cukru, a zwiększyć ilość tłuszczów zdrowych znajdujących się w produktach takich jak orzechy, awokado, oliwa z oliwek, masło, jajka, tłuste ryby.

 

Jednak jak każda dieta, dieta ketogeniczna powinna być przeprowadzana pod nadzorem specjalisty, dietetyka lub lekarza, ponieważ jest ona bardzo restrykcyjna i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

 

-

 

Zalety diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna może mieć kilka korzyści dla zdrowia, w tym:

  • Utrata masy ciała: dieta ketogeniczna jest skuteczna w utracie wagi, ponieważ organizm jest zmuszony do spalania tłuszczów jako głównego źródła energii, co prowadzi do redukcji masy ciała.
  • Regulacja cukru we krwi: dieta ketogeniczna może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i zwiększyć wrażliwość na insulinę, co jest korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
  • Zwiększenie poziomu energii: dieta ketogeniczna może pomóc w poprawie poziomu energii, ponieważ tłuszcze są bardziej trwałym źródłem energii niż węglowodany.
  • Poprawa zdrowia mózgu: dieta ketogeniczna może pomóc w poprawie zdrowia mózgu, ponieważ kwasy tłuszczowe znajdujące się w diecie są ważnymi składnikami dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.
  • Leczenie padaczki: dieta ketogeniczna jest już od dawna znana z jej skuteczności w leczeniu padaczki, dieta ta jest często stosowana w leczeniu padaczki u dzieci, które nie reagują na leczenie farmakologiczne.

 

-

 

Co jeść na diecie ketogenicznej? Propozycje potraw dla każdego

Na diecie ketogenicznej polecane są potrawy, które są bogate w tłuszcze i białko, a jednocześnie niskie w węglowodany. Oto kilka przykładów potraw, które można spożywać na diecie ketogenicznej:

  1. Jajecznica z boczkiem: ta potrawa jest bogata w białko i tłuszcze, a jednocześnie niska w węglowodany.
  2. Pastą z awokado i serem feta: awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i białko, a jednocześnie niskie w węglowodany.
  3. Sałatka z tuńczykiem i oliwą z oliwek: Tuńczyk jest bogaty w białko i omega-3 kwasy tłuszczowe, a sałatka jest niska w węglowodany.
  4. Krewetki z masłem czosnkowym: krewetki są bogate w białko i tłuszcze, a masło czosnkowe jest bogate w zdrowe tłuszcze.

Aby przyrządzić podane potrawy, konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości produkty spożywcze, warto więc sprawdzać gazetki promocyjne popularnych sklepów na Gazetkowo.pl.  

Dodaj komentarz