W przyszłym roku władze miasta zamierzają zlecić wyspecjalizowanej firmie wykonanie mapy potencjału solarnego Suwałk.
O podjęcie działań mających na celu utworzenie mapy potencjału solarnego Suwałk interpelowała Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki". Radna chce zachęcić mieszkańców Suwałk do inwestycji w fotowoltaikę i systemy solarne. Mapa potencjału solarnego prezentuje warunki solarne w mieście wykorzystujące nowoczesne rozwiązania Geograficznych Systemów Informacyjnych. Podczas procesu analizy solarnej uwzględnianych jest wiele czynników, między innymi wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję na słońce), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa). Istnieje również bezpośredni związek wielkości potencjału energii słonecznej z zachmurzeniem, co wymaga ustalania danych z wykorzystaniem danych klimatycznych z ostatnich kilku lat. Dodatkowo, mapa umożliwia ocenę powierzchni dachu pod kątem określenia dokładnego miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego.
Te dane pozwalają na wstępną ocenę potencjału produkcji energii występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną. W oparciu o te dane przestrzenne mieszkaniec miasta powinien uzyskać niezbędną informację, czy podjąć decyzję o inwestowaniu w wykorzystanie energii słonecznej, natomiast władze samorządowe mogą planować strategię rozwoju energetyki solarnej. Informacje z map potencjału solarnego pozwalają też na określenie fragmentów dachu, na których, z powodów technicznych bądź ekonomicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Wykonanie mapy potencjału solarnego dla Suwałk zostanie zlecone w 2021 r. wyspecjalizowanej firmie, a zakres mapy będzie określony w terminie późniejszym.
- Chciałbym jednocześnie podkreślić, że na polskim rynku dostępnych jest wiele aplikacji umożliwiających, w prosty i przystępny sposób, ocenę efektywności inwestycji w instalacje solarne oraz przedstawienie proponowanych rozwiązań wraz z ich opłacalnością oraz wizualizacją szczegółową oferty, dostosowaną do oczekiwań inwestora. W chwili obecnej każdy, kto zastanawia się czy inwestycje w instalacje solarne są opłacalne, może taką pomoc uzyskać od firm zajmujących się profesjonalnie ich montażem. Chciałbym również zwrócić uwagę, że firma Google pracuje nad aplikacją Google Sunroof, opartą na Google Maps, umożliwiającą właścicielom domów ocenę potencjału energetycznego planowanych do instalacji na dachach budynków paneli fotowoltaicznych. Słoneczna mapa Google będzie bazować na dotychczasowych rozwiązaniach Google Maps. W ramach tej aplikacji będzie można sprawdzić, ile promieni słonecznych pada na dachy domów i ile można produkować energii dzięki zamontowaniu na nich instalacji fotowoltaicznych i ile będzie można dzięki temu zaoszczędzić. Nie jest mi znana data ewentualnego wdrożenia aplikacji Google Sunruff na terenie Polski, ale samo rozwiązanie, które ma być wykorzystywane bezpłatnie jest również odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców zainteresowanych energetyką solarną - przekazał w odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.