Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało - procesje ulicami Suwałk

 

W czwartek (30.05) w kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tłumy wiernych przeszły dziś ulicami miasta w procesjach.


Boże Ciało, oficjalnie nazywane Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z ważniejszych świąt w Kościele katolickim. Zostało ustanowione w XIII wieku. Bezpośrednią inspiracją do wprowadzenia tego święta była mistyczka św. Julianna z Cornillon, która miała wizje wskazujące na potrzebę wprowadzenia specjalnego święta dla uczczenia Eucharystii. Święto zostało oficjalnie zatwierdzone przez papieża Urbana IV w 1264 roku bullą "Transiturus de hoc mundo". Miało na celu uwydatnienie realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, co jest jedną z podstawowych doktryn wiary katolickiej.

 

Głównym elementem obchodów są procesje eucharystyczne, które odbywają się w całym kraju. Procesje te są publicznym wyznaniem wiary i mają na celu oddanie czci Najświętszemu Sakramentowi. Trasa procesji jest zazwyczaj przystrajana kwiatami, zielenią i specjalnymi ołtarzami polowymi, które są budowane na tę okazję. W procesji uczestniczą wierni, duchowieństwo, dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej, a także różne grupy parafialne i stowarzyszenia katolickie. Na trasie procesji buduje się cztery ołtarze polowe, przy których czytane są fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią. Przy każdym ołtarzu odbywa się krótka modlitwa i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Procesje przyciągają dużą liczbę wiernych i są okazją do wspólnotowego przeżywania wiary. Dla wielu osób jest to czas refleksji nad znaczeniem Eucharystii w życiu duchowym i codziennym.

 

6 Komentarzy

Anonymous

02/06/2024

Czy umierajacy czlowiek przybity gwozdziami do drewnianych pali jest aby napewno dobrym obiektem kultu?

Dodaj komentarz