Pod koniec przyszłego roku w Areszcie Śledczym w Suwałkach zakończyć się ma budowa nowego pawilonu zakwaterowania dla osadzonych z zakładu karnego. Koszt inwestycji to blisko 40 milionów złotych.
Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach powstanie nowy pawilon zakwaterowania dla osadzonych z zakładu karnego zamkniętego, czyli dla osób skazanych za cięższe przestępstwa. Będzie to 255 nowych miejsc zakwaterowania, ambulatorium, gabinet RTG, gabinety wychowawców i psychologów. W trzykondygnacyjnym budynku znajdą się trzy oddziały mieszkalne, a dodatkowo powstaną place spacerowe, ciągi komunikacyjne oraz rozbudowana zostanie kuchnia.
W środę (12.04) w jednostce podpisana została umowa na wykonanie inwestycji pomiędzy Aresztem Śledczym w Suwałkach, reprezentowanym przez mjr Arkadiusza Kawałka, dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach, a firmą „REM-BUD” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowaną przez prezesa zarządu Ireneusza Butkiewicza. Środki przyznane na realizację zadania w ramach programu modernizacji służby więziennej w latach 2022-2025 to 43 mln 300 tys. zł. Natomiast firma REM-BUD, który okazała się najlepsza z dziesięciu firm startujących w przetargu, wykona inwestycję za 39 337 000,00 zł.
- Obecnie Areszt Śledczy w Suwałkach ma 705 miejsc zakwaterowania, więc po rozbudowie będzie ich już blisko tysiąc. Będą pracować przy tej inwestycji również osadzeni, którzy obecnie odbywają karę w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Umowa opiewa na sześciu takich osadzonych, ale w trakcie inwestycji być może zwiększymy liczbę. Jakie to będą prace zależy od wykonawcy. Zatrudnienie będzie odpłatne - mówił major Arkadiusz Kawałek, dyrektor Aresztu Śledczego w Suwałkach.
Jak dodał Kamil Makarewicz, kierownik działu kwatermistrzowskiego Aresztu Śledczego w Suwałkach, obiekt będzie wyposażony w infrastrukturę pozwalającą na bezpieczne odbywanie kary pozbawienia wolności oraz będzie gwarantowała bezpieczną pracę funkcjonariuszom.
- Obiekt z zewnątrz może wyglądać dość tradycyjnie, ale będzie naszpikowany różnego rodzaju elektroniką - kilkadziesiąt kamer, kilka systemów zapewniających bezpieczeństwo jak kontrole dostępu, czy systemy interkomowo-przyzywowe. W związku z realizacją tej inwestycji liczymy również, że w jednostce przybędzie około 30-40 etatów dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.
Inwestycja zgodnie z planem powinna zostać zakończona w listopadzie 2024 roku