Wzrost wiedzy wśród młodzieży na temat najdawniejszej historii ziem polskich to główny cel realizowanych w regionie warsztatów pod hasłem „Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska”.
„Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska” to projekt edukacyjny Fundacji Terra Desolata o najdawniejszej historii ziemi polskich. Skierowany jest do klas 4–5 szkół podstawowych z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W ramach projektu edukatorzy odwiedzają 30 wytypowanych szkół podstawowych. Aktualnie trwa drugi tydzień zajęć w podlaskich szkołach. Między 8 a 12 stycznia edukatorzy odwiedzili 5 szkół:
- Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa "Bajka" w Suwałkach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Płaskiej
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Nowince
- Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce
- Szkoła Podstawowa w Kaletniku.
W tym tygodniu będą prowadzić warsztaty w:
- Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym
- Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Starym Folwarku
- Szkoła Podstawowa w Nowej Pawłówce
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II (Zespół Szkół Specjalnych) w Augustowie.
Celem projektu jest wzrost wiedzy wśród młodzieży na temat najdawniejszej historii ziem polskich (I–III w. n.e., czyli w archeologii tzw. okres wpływów rzymskich), walka z mitami naukowymi na temat początków państwa polskiego oraz integracja uczniów i nauka pracy zespołowej. Warsztaty oparte są o wielkoformatową grę planszową "Barbarzyńcy i Rzymianie", w której uczestnicy wcielają się w rolę starożytnych kupców podróżujących przez ziemie dzisiejszej Polski w celu kupienia bursztynu.