Suwalczanin stworzył aplikację umożliwiającą komunikację z osobą dotkniętą głębokim paraliżem

Jakub Brzozowski, uczeń Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach, AI for Youth Intel

 

Dużym sukcesem może pochwalić się Jakub Brzozowski, uczeń Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach, którego aplikacja zyskała uznanie zarządu firmy Intel.

 

Jakub Brzozowski, maturzysta z Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach został jednym z pięciu w Polsce laureatów konkursu AI4Youth Sztuczna Inteligencja w Twojej szkole. To pilotażowy projekt edukacyjny skierowany do liceów ogólnokształcących i techników zawodowych realizowany na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na podstawie programu AI for Youth firmy Intel. Wzięło w nim udział ponad 1800 uczniów z całej Polski. 


Aplikacja, którą stworzył Jakub o nazwie LiSA - asystent zespołu zamknięcia | Locked-in syndrome assistant, to program umożliwiający komunikację z osobą dotkniętą głębokim paraliżem. Projekt zrobił na organizatorach konkursu ogromne wrażenie. Jakub został zaproszony do siedziby firmy Intel w Gdańsku, gdzie zaprezentował aplikację wiceprezesowi firmy – Gregowi Levanderowi, odwiedzającemu polski oddział firmy.

 

W czwartek 3 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa projektu AI4Youth Sztuczna Inteligencja dla Młodzieży organizowanego przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz SDA Spółka z o.o. Wręczono nagrody, dyplomy oraz certyfikaty 25 finalistom konkursu oraz 5 laureatom.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz