ZBM poprowadzi poczekalnię na dworcu PKS

Będzie poczekalnia dla podróżnych na dworcu autobusowym w Suwałkach

Poczekalnią z toaletami dla podróżnych na dworcu autobusowym w Suwałkach zarządzać ma Zarząd Budynków Mieszkalnych TBS sp. z o.o.

 

Kolejny raz na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta poruszony został temat dworca PKS przy ulicy Utrata w Suwałkach. W ubiegłym roku spółka PKS Nova zrezygnowała z wynajmowania poczekalni autobusowej, zapewniając podróżnym niewielkie pomieszczenie bez miejsc siedzących, na które wielokrotnie były skargi mieszkańców. Wkrótce sytuacja powinna się jednak zmienić. Temat poruszył na styczniowej sesji Rady Miasta Zdzisław Przełomiec, przewodniczący rady.   

- Czy jest perspektywa zmian w w obszarze naszego Dworca PKS, który od naszych ostatnich rozmów ze spółką PKS NOVA, ale też naszych rozmów wewnętrznych, oczekuje na zmiany? Zmiany nie muszą być wielkie i mają dotyczyć łazienki, miejsc do siedzenia i wydłużonych godzin funkcjonowania poczekalni. To, co do tej pory zostało zapewnione jak się okazuje nie spełnia do końca oczekiwań. Wobec tego wnioskuję o to, by prezydent powiedział o planowanych bądź już podejmowanych decyzjach w zakresie tego, by podróżni czuli się bezpiecznie, nie marzli na chłodzie, mieli dostęp do wody i toalety i żeby po prostu byli normalnie traktowani. Podróżni martwią się tym stanem, który ich zdaniem prawdopodobnie przez przewoźnika zapewniony nie zostanie. Czy jest też jakaś perspektywa stworzenia przystanku/miejsca do którego wjeżdżaliby inni przewoźnicy tak, aby odbywało się to z kulturą, a nie gdzieś na zakręcie, czy bezdrożu z narażeniem zdrowia i bezpieczeństwa podróżnych - pytał przewodniczący. 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zapewniał, że szanse na zmiany są. Jak mówił, pewne decyzje już zapadły, teraz przyjdzie czas na działania. Zarządzeniem poczekalnią zajmie się Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach TBS sp. z o.o.

- Nie dopuszczamy myśli, że pasażerowie nie będą mieli schronienia w momencie gdy warunki atmosferyczne robią się gorsze. Chłód, opady - trzeba dać im jakieś miejsce w poczekalni z toaletami, gdzie w dobrych warunkach oczekiwaliby na podróż. Właścicielem tego całego budynku jest nasza spółka ZBM TBS, która za kwotę 55 tysięcy złotych będzie prowadziła poczekalnię. Miasto za to zapłaci, bo można powiedzieć, że jest to nasze zadanie. Natomiast ZBM jako właściciel tego budynku będzie miał za zadanie przedstawić koncepcję zagospodarowania całego dołu. Po opuszczeniu tych pomieszczeń przez PKS Nova pozostała powierzchnia do zagospodarowania. Są na wynajem lokale usługowe, handlowe w centrum miasta, w dobrej lokalizacji i spółka powinna to wykorzystać.   

Zmiany mają zostać wprowadzone nie tylko w środku budynku, ale również na zewnątrz. Zarząd Dróg i Zielenie przedstawił koncepcję wprowadzenia zmian przed dworcem PKS. Ma on zostać tak przebudowany, aby mogli tam zajeżdżać wszyscy przewoźnicy przejeżdżający przez Suwałki. 

- Słyszę różne głosy i widzę jak to jest, że jeden przewoźnik zatrzymuje się na jednym przystanku, kolejny na drugim. Własnymi siłami pracowników brygady remontowej Zarządu Dróg i Zieleni będziemy chcieli to przebudować. Ewentualnie może trzeba będzie komuś zlecić, aby inaczej położył asfalt. Ma być to jednak tak przebudowane, aby przed dworzec autobusowy mogli zajeżdżać wszyscy przewoźnicy, a nie ma Mickiewicza, czy gdzieś indziej. Za określoną, niedużą opłatą. Natomiast jest to rozwiązanie na kilka lat ponieważ takie centrum przesiadkowe, taki zintegrowany dworzec, chcemy zrobić na bazie budynku dworca PKP. Najpierw musi zostać stamtąd zabrana część towarowa i przeniesiona na Papiernię. Szybko to się nie stanie, pewnie gdzieś w roku 2030. Dużo czasu jest do tego momentu więc nie możemy pozwolić, żeby tak było jak jest teraz na dworcu PKS. Takie decyzje zostały podjęte i będą teraz sukcesywnie wdrażane.   

3 Komentarzy

Dodaj komentarz